کاشت مو

کاشت مو به روش SUT

5
(23)

دو سوم مردان در سن 35 سالگی از مشکل ریزش مو رنج می‌برند. کاشت مو برای افرادی که از ریزش مو و طاسی سر رنج می‌برند یک راه حل رویایی است. هر ساله تعداد زیادی از افراد اقدام به کاشت مو می‌کنند. بسیاری از آنها از نتیجه راضی می‌شوند.

در بین آنها کسانی نیز وجود دارند که از عمل ناموفق خود گله می‌کنند. این موضوع گاهی به دلیل ناآگاهی از روش‌های مناسب کاشت مو است. چندین روش برای کاشت مو وجود دارد که بعضی از آنها کارایی بیشتری دارند. از جمله این روش‌ها می‌توان به روش اف. یو. تی. (FUT)، روش اف. یو. ای. (FUE)، و روش کاشت موی SUT  اشاره کرد که سه روش کاشت و پیوند مو در نظر گرفته می‌شوند.

کاشت موی SUT روشی است که برای افرادی که از مشکل ریزش مو رنج می‌برند یک راه حل سریع و مدرن به حساب می آید. این روش بر خلاف جراحی‌های سنتی بدون بیهوشی انجام می‌شود. مراحل برداشت مو در این روش توسط دستگاه انجام می‌شود. این موضوع باعث پایین آمدن خطر از بین رفتن موهای برداشته شده به واسطه خطای انسانی و تسریع در روند برداشت مو می‌شود. در کاشت موی SUT در هر جلسه امکان برداشت و کاشت 14.000 تار موی واقعی وجود دارد که نزدیک به ۲ برابر بیشتر از روش‌های دیگر است.

چگونگی کاشت مو به روش SUT

در کاشت موی SUT، برداشت مو با استفاده از دستگاه اتوماتیک انجام می‌شود. در این روش مانند سایر روش های کاشت مو بیهوشی اتفاق نمی‌افتد و میزان ایجاد زخم روی پوست به حداقل می‌رسد. کاشت موی SUT یک روش نوین و ابداعی متخصصین توامند و پزشکان متخصص ایرانی است. این روش که نوع پیشرفته‌ای از کاشت موی FUE محسوب می‌شود زمان بهبودی بسیار سریعی دارد. بیمار ظرف یک تا دو روز بعد از کاشت مو می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرد. به خاطر استفاده نکردن از برش و بخیه، این روش کاشت مو محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است.

در این روش برداشت فولیکول‌ها توسط یک دستگاه پیشرفته با استفاده از برداشت تک واحدی انجام می‌شود. با استفاده از این دستگاه گرافت‌های مو بعد از برداشته شدن سالم تر می مانند. این عمل باعث می‌شود احتمال از بین رفتن آنها تا حد بسیار زیادی کاهش یابد. سپس فولیکول‌های مورد نیاز در محدوده مورد نظر کاشته می‌شوند. مدت زمان انجام عمل در این روش به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد. در این روش بین 10 تا 14 هزار موی واقعی در یک جلسه برداشته و کاشته می‌شود. این حجم بیشتر از حجمی است که توسط روش FIT می توان برداشت کرد.

نکات مهم قبل از کاشت موی SUT

همان طور که پیشتر اشاره شد در روش کاشت موی SUT بخش زیادی از جراحی در عمل حذف می‌شود. با این حال قبل از عمل نیاز به انجام آزمایش‌های خاصی است. پزشکان به کمک این آزمایش‌ها از شرایط سلامتی بدن و میزان غلظت خون آگاه می‌شوند.

این موارد عوامل کلیدی در کاشت و پیوند مو هستند که باید پیش از عمل مورد بررسی قرار گیرند. همچنین برای جلوگیری از رقیق بودن خون و امکان ناموفق بودن کاشت مو لازم است که پرهیز دارویی و دوری از دخانیات و مصرف مشروبات الکلی انجام دهید. برای مثال یک هفته تا ده روز پیش از عمل باید از خوردن مولتی ویتامین، ویتامین ب، قرص‌های آسپرین و نیز مصرف الکل اجتناب کرد. همچنین توصیه می‌شود حداقل یک ماه قبل از عمل کاشت مو از مصرف سیگار و دخانیات خودداری شود.

 

مزایای کاشت موی SUT

به دلایل زیادی روش کاشت موی SUT را می‌توان یکی از بهترین روش‌های کاشت مو دانست. برداشت موی سریع و با دستگاه مدرن و با استفاده از پانچ مینیاتوری و امکان سالم ماندن گرافت های مو برای جلوگیری از آسیب دیدن آن از جمله مزایای این روش دانست. این موارد باعث می‌شوند سرعت انجام کار در این روش بسیار بالاتر باشد.

همچنین حجم انتقال مو و کاشت آن در یک روز در این روش از همه روش‌های دیگر بیشتر است. به دلیل تراکم بالا و حجم بالای موی کاشته شده، نتیجه نهایی در این روش بسیار طبیعی است. کسانی که کاشت موی SUT انجام می‌دهند مانند روش‌های قدیمی با مشکلات طبیعی نبودن خط مو روبرو نمی‌شوند. این مشکل و مشکلات دیگری که به واسطه غیر طبیعی بودن خط مو ایجاد می‌شود در این روش بر طرف شده‌اند.

کاشت موی SUT بدون برش انجام می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود خط زخم و اسکار باقی نماند. موهای فرد بعد از کاشت مو به این روش بسیار جلوه خوبی دارند و تفاوتی با موی طبیعی ندارند. از مزایای دیگر کاشت موی SUT این است که ظرف یک روز انجام می‌شود. این زمان کوتاه در مقابل روش‌های سنتی که گاه سه روز پشت سر هم ساعت‌های طولانی طول می‌کشند مزیتی محسوب می‌شود. همچنین مدت زمان بهبود بیمار به خاطر ناچیز بودن برش و زخم‌ها در این روش بسیار سریع‌تر از روش‌های دیگر است. بیمار می‌تواند ظرف یک یا دو روز پس از کاشت مو فعالیت‌های خود را از سر بگیرد.

مراقبت‌های پس از کاشت مو

بعضی از موارد پرهیز باید پس از عمل کاشت موی SUT نیز انجام شود. از جمله باید از مصرف سیگار و الکل تا دو هفته پس از کاشت مو اجتناب کرد.

در روزهای بعد از عمل از محلول‌هایی که باید در محدوده کاشت شده اسپری شوند، استفاده شود. بیمار باید از انجام فعالیت بدنی سنگین خودداری کند. این موضوع شامل هر چیزی که باعث آسیب به فولیکول‌های تازه کاشته شده گردد می‌شود. از فردای کاشت موی SUT بیمار می‌تواند موهای خود را به روشی مناسب شستشو دهد. این شستشو باید بدون لمس محدوده کاشته شده انجام شود. همچنین نباید از حوله برای خشک کردن سر استفاده کنید.

اگر بیمار احساس درد داشته باشد می‌تواند از مسکن‌هایی که به او تجویز می‌شود استفاده کند. همچنین ممکن است تا یک هفته پس از عمل، بیمار در ناحیه‌ای که از آن مو برداشته شده بی حسی داشته باشد. فعالیت‌های سنگین و ورزش برای مدت دو تا سه هفته باید کنار گذاشته شوند. همچنین یک ماه تا شش هفته پس از عمل بهتر است از قرار گرفتن زیر نور مستقیم آفتاب اجتناب نمود. خط رویش مو و پیشانی ممکن است تا چند روز پس از عمل دچار تورم و التهاب باشد.

رعایت کامل و دقیق مراقبت های بعد کاشت مو موجب می شود بهترین نتیجه را از جراحی خود بگیرید.

دوران نقاهت و نتیجه نهایی

دوران نقاهت در روش‌های سنتی کاشت مو یکی از مشکلات اصلی آنها است. این موضوع باعث می‌شود بیمار تا ماه‌ها پس از عمل کاشت به زندگی عادی برنگردد. او مدام باید مواظب باشد تا به موهای تازه کاشته شده آسیبی نرسد. همچنین باید مواظب خط رویش مو، بخیه‌ها و پانسمانی باشد که بعد از عمل نصیب او می‌شود. از آنجا که در کاشت موی SUT خبری از جراحی به این معنا نیست، دوران نقاهت نیز در آن چندان معنایی ندارد. با استفاده از این روش بیمار می‌تواند با سرعت زیادی به زندگی عادی خود برگردد. در کاشت موی SUT نه برشی برای برداشتن مو انجام می‌شود و نه بخیه‌ای برای بستن نوار یا زخم. این روش با استفاده از یک دستگاه پیشرفته لیزری انجام می‌شود.

از جمله تفاوت‌های جدی دیگر کاشت موی SUT با روش‌های سنتی در نتیجه نهایی آن است. در این روش تراکم بسیار بالایی برای موی کاشته شده ایجاد می‌شود. این موضوع به خاطر ظرفیت بالای کاشت مو در این روش است که منجر به طبیعی درآمدن موی کاشته شده می‌شود. همچنین در این روش خط مو یا محدوده‌ای که در آن کاشت انجام شده طبیعی  از کار در می‌آید. در روش‌های سنتی به خاطر صاف بودن غیر طبیعی این خط، نتیجه کار غیر طبیعی از کار می‌آمد. ایرادی که به خط موی روش‌های سنتی گرفته می‌شود عروسکی بودن آن است. در روش SUT کاشت مو به صورت منظم و خط های صاف انجام نمی‌شود. به همین دلیل نتیجه نهایی از نظر طبیعی و زیبایی به مراتب بر روش‌های سنتی برتری دارد.

مقایسه کاشت موی SUT و روش‌های دیگر

چندین روش برای کاشت موی سر وجود دارد. دو روش اصلی و بین‌المللی شناخته شده کاشت موی سر شامل روش‌های اف‌یو‌تی (FUT) و کاشت موی FIT می‌شود. در هر دوی این روش‌ها واحدهای فولیکولار (Follicular Unit) برداشته شده و در محدوده مورد نظر کاشته می‌شوند. تفاوت اصلی این دو روش کاشت مو در نوع برداشتن مو است. این دو روش اصلی‌ترین روش‌های کاشت مو محسوب می‌شوند و روش‌های جدیدتر عمل کاشت مو اغلب بر اساس یکی از این دو روش انجام می‌شوند.

روش FUT

کاشت مو به روش FUT با بریدن نوارهایی از پوست که دارای فولیکول‌های مو است، اغلب از پشت سر شناخته می‌شود. سپس فولیکول‌های مو از این نوار  پوست جدا می‌شوند و برای کاشت آماده می‌شوند.  هنگامی که این اتفاق می‌افتد سوراخ‌های ریز و کوچکی در ناحیه مورد نظر به وجود می‌آید. سپس گرافت‌های آماده شده در این ناحیه کاشته می‌شوند. این روش کاشت مو بیش از دو دهه سابقه دارد و هنگامی که مطرح شد تا سال‌ها بعد به عنوان یک روش انقلابی برای بازگرداندن خط موی طبیعی شناخته می‌شد. با این حال امروزه این روش به خودی خود کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از جمله ضعف‌های این روش ساعات بسیار طولانی جراحی و عمل سخت است. همچنین به دلیل برداشتن پوست هیچ راهی برای اجتناب از زخم یا اِسکارهای پشت سر که برداشت از آنجا انجام می‌شود در این روش وجود ندارد. همچنین دوره نقاهت این روش بسیار طولانی است. در این دوره بیمار باید هم از محدوده پشت سر که برداشت پوست انجام شده و هم محدوده‌ای که در آن کاشت انجام شده به خوبی مراقبت کند. از جمله ضعف‌های دیگر این روش تراکم کم موی سر بیماران بعد از جراحی است.

روش FIT

کاشت مو به روش FIT برای دستیابی به همان نتایج روش FUT بدون معایب آن روش ابداع شده است. مانند روش FUT، روش FIT نیز درگیر برداشت فولیکول‌های مو اغلب از ناحیه پشت سر و انتقال آنها برای رسیدن به مویی پر پشت و طبیعی می‌شود. اما بر خلاف روش FUT، در این نوع برداشت مو (برداشت های به سبک FIT) به هیچ وجه برش نواری و ایجاد زخم عمیق در ناحیه پشت سر بوجود نمی آید. در این روش فولیکول‌های مو مستقیم از ناحیه بانک مو برداشته می‌شوند. سپس این فولیکل‌ها در برش‌های کوچکی که در محدوده مورد نظر ایجاد شده کاشته می‌شوند.

کاشت موی سر به روش FIT زمان زیادی می‌برد. در صورتی که این روش با جزئیات انجام شود از روش FUT زمان بیشتری می‌برد. با این حال در این روش خط زخم و اسکارهای افقی که در روش های برداشت نواری ایجاد می‌شوند به وجود نمی‌آید. همچنین زمان بهبودی در این روش کوتاه‌تر و فرایند آن آسان‌تر است. می‌توان گفت روش اف‌یو‌ای معایت عمده و اصلی روش های جراحی را بر طرف نموده است. با این حال زمان طولانی و سخت جراحی در این روش افزایش هم یافته است.

روش‌های جدید کاشت مو

دو نوع اصلی کاشت مو همین مواردی هستند که در بالا مطرح شد. با این حال با پیشرفت علم و تجهیزات پزشکی روش‌های کاشت مو نیز بهبود قابل توجهی یافته‌اند. امروزه روش‌های ترکیبی جدیدی برای کاشت مو ایجاد شده‌اند. این روش‌ها زمان جراحی را کاهش داده و میزان حجم کاشت مو را افزایش می‌دهند. از جمله این روش‌ها می‌توان به کاشت موی SUT اشاره کرد که در آن حتی عمل جراحی نیز حذف شده یا به حداقل ممکن کاهش یافته است. هرچند روش های نوین تری هم بعد از SUT بوجود آمد که جدیدترین روش کاشت مو را می توان روش های کاشت موی MICRO FIT و SUPER FUE دانست.

واقعیت این است که هر نوع درمانی می‌تواند معایب و عوارضی هم داشته باشد. بررسی و سبک سنگین کردن این معایب در مقابل مزیت‌ها همان کاری است که موقع تحقیق و انتخاب یک روش انجام می‌دهیم. کاشت مو نیز از این واقعیت کلی مستثنی نیست. کاشت موی SUT یک روش مدرن و جدید پیوند مو با استفاده از تجهیزات پیشرفته است. این روش جایگزینی برای روش‌های سنتی کاشت مو مثل FUT و FUE است.

کاشت موی SUT بر خلاف روش‌های کاشت سنتی که با دست انجام می‌شوند با استفاده از تجهیزات پیشرفته و دستگاه های مدرن انجام می‌شود. در این روش برداشت مو با استفاده از دستگاهی انجام می‌شود که از مو محافظت کرده و آن را برای پیوند آماده می‌سازد. سپس با استفاده از برش‌های بسیار کوچکی که دستگاه ایجاد می‌کند مو در محدوده‌ مورد نظر کاشته می‌شود.

با استفاده از روش SUT حجم برداشت و کاشت مو نسبت به روش‌های سنتی افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. این اندازه چیزی حدود ۲ برابر بیشتر از حجم مویی است که در روش‌های دیگر کاشته می‌شود. به این ترتیب در یک روز کاشت مو به روش SUT امکان کاشت همان مقدار یا بیشتر مویی که ظرف مدت 3 تا 5 روز در روش‌های سنتی کاشته می‌شود وجود دارد.

خلاصه مطلب

 امروزه با پیشرفت‌های پزشکی روش‌های زیادی برای کاشت مو وجود دارد. هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این مطلب به معرفی انواع اصلی روش‌های کاشت مو پرداختیم. این روش‌ها شامل کاشت موی FUT و کاشت موی FUE می‌شود. بعد از معرفی این دو روش سنتی کاشت مو به روش‌های جدیدتر کاشت مو پرداختیم. در این مطلب سعی کردیم ویژگی‌های کاشت مو به روش SUT را مشخص و معرفی کنیم. از مهم‌ترین ویژگی‌های کاشت موی SUT می‌توان به تخصصی بودن تجهیزات آن اشاره کرد. با استفاده از این تجهیزات فولیکول‌ها یا دانه‌های موی بیمار به صورت دسته‌ای برداشته شده و فریز می‌شود. این کار باعث می‌شود این فولیکول‌ها قبل از انتقال به سر بیمار آسیب ندیده و سالم باقی بمانند. در ادامه با استفاده از برش‌های بسیار کوچک موی بیمار کاشته می‌شود.

با استفاده از کاشت موی SUT دیگر دوره نقاهت و زمان بهبودی پس از عمل به حد اقل می‌رسد. این زمان برای بهبود نسبی و از سر گیری فعالیت‌های روزمره به کوتاهی یک تا دو روز کاهش پیدا کرده است. همچنین در این روش هیچ نوع بیهوشی بر روی بیمار انجام نمی‌شود و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌شود. این روش در زمانی که چند برابر کوتاه‌تر از روش‌های سنتی است نتیجه‌ای بهتر از آنها می‌دهد. در حالی که در روش‌های سنتی مراحل کاشت مو بین یک تا سه روز طول می‌کشد، در این روش برداشت و کاشت مو  فقط یک روز طول می‌کشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای ها 23

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید !

اگر این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، عذر ما را بپذیرید !

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت بهبود این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام
    من پیوند کلیه داشتم تقریبا 1 سال میگذره که پیوند انجام دادم .. میتونم کاشت مو انجام بدم؟

  2. سلام من موهای سرم تقریبا خالیه و میترسم کاشت مو انجام بدم ایا تضمینی بابت پر شدن موهام وجود داره؟ بعد کاشت مو چقدر درد داره؟؟؟

  3. من 28 ساله هستم و ریزش موی خیلی شدید به دلیل استرس و اضطراب پیدا کردم و موهای جلوی سرم ریخته
    الان توی این سن میتونم کاشت مو انجام بدم؟سابقه مصرف ماینوکسیدیل هم دارم ولی تاثیر انچنانی نداشته و هنوز ریزش موی من ادامه داره
    باید صبر کنم چند سال یا الان هم میتونم اقدام به کاشت کنم؟

  4. سلام …من قسمت جلویی سرم شکسته و جای بخیه مونده میتونم اون قسمت رو به روش sut کاشت مو کنم؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا