کاشت مو

هزینه کاشت مو چقدر است ؟

5
(23)

برای بسیاری از درمان‌جویان، ­­هزینه کاشت مو و به طور کلی جنبه‌های اقتصادی آن، نقش کلیدی و مهمی در تصمیم گیری ایفا می‌کند. برخی با گمان این که کاشت مو یک درمان تجملاتی یا به قول معروف «لاکچری» است، حتی سمتش هم نمی‌آیند. برخی هم بی‌خبر از عوامل مهم در تصمیم‌گیری در مورد این روش درمانی پیچیده و پیشرفته، به سراغ مراکز کاشت موی ارزان می‌روند و معمولاً اتفاقات بدی را تجربه می‌کنند. گروهی‌ هم با وجود خرج‌های هنگفت، نتیجه‌ی مناسبی نمی‌گیرند و فکر می‌کنند که کاشت مو کلاً بیهوده و بی‌اثر است.

در این مقاله می‌خواهیم موضوع هزینه کاشت مو را به طور جامع بررسی کنیم تا ببینیم:

  • اساس تعیین هزینه‌های کاشت مو چیست؟
  • چه عواملی باعث افزایش یا کاهش هزینه‌ها می‌شوند؟
  • هزینه‌های فرعی کاشت مو چه هستند؟

هزینه کاشت مو: نکات پایه‌ای

هزینه‌ی کاشت مو در کلینیک فوق تخصصی نگارین بین ۵ تا ۷ میلیون تومان است. البته این هزینه به عواملی بستگی دارد و ممکن است بیشتر یا کمتر شود. برای تخمین قیمت اولیه باید شرایط موهای شما توسط متخصصان و کارشناسان ما بررسی بشود. به این منظور می‌توانید از طریق بخش تماس با ما در منوی وب سایت از خدمات مشاوره ما استفاده کنید.

پوشش بیمه ای

اول از همه باید بدانید که بیمه‌های پایه و تکمیلی در پرداخت هزینه‌های کاشت مو کمکی نمی‌کنند، چون کاشت مو یک عمل زیبایی محسوب می‌شود و جنبه‌ی درمانی ندارد. هرچند که این موضوع قابل بحث است؛ چون طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO) سلامت یعنی تأمین رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی انسان. با توجه به این تعریف، زیبایی قطعاً یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر سلامت عمومی ما است، چون تا حد زیادی بر جنبه‌های روانی و اجتماعی ما تاثیر می‌گذارد. متاسفانه نه فقط در ایران، بلکه در همه جای دنیا، سازمان‌های بیمه‌گر پوششی برای درمان‌های مرتبط با زیبایی در نظر نمی‌گیرند.

نحوه‌ی تعیین هزینه

هزینه‌ی کاشت مو در نگاه اول کمی زیاد به نظر می‌رسد ولی اگر با سایر جراحی‌های زیبایی مقایسه کنید، می‌بینید که اتفاقاً بسیار هم اقتصادی است.

عوامل زیادی روی هزینه کاشت مو تاثیر می‌گذارد (مثل تعداد گرافت یا دستمزد جراح) که در ادامه بررسی خواهیم کرد. این هزینه در گذشته به ازای هر گرافت مو اعلام می‌شد. مثلاً می‌گفتند کاشت هر گرافت ۲ هزار تومان هزینه دارد، پس اگر ۲۰۰۰ گرافت برای شما کاشته شود، هزینه‌ی کاشت موی شما ۴ میلیون تومان در می‌آید. در بیشتر نقاط دنیا نیز قیمت‌ها به ازای هر گرافت تعیین و اعلام می‌شوند.

یادآوری: هر گرافت شامل ۱ تا ۵ عدد تار مو است.

در سال‌های اخیر در ایران، قیمت‌گذاری‌ها به سمت یک برآورد کلی‌تر پیش رفته است و بیشتر کلینیک‌ها قیمت‌ها را بر اساس شرایط هر بیمار تعیین می‌کنند. البته هنوز پایه‌ی تعیین هزینه تعداد گرافت‌ها است ولی معمولاً با این رویکرد، هزینه‌های درمانی پایین‌تر می‌آید.

هزینه کاشت موتله‌های قیمت‌گذاری در کاشت مو

گرافت و مو

همانطور که گفتیم معمولاً برای تعیین هزینه کاشت مو، از روش‌های هزینه به ازاء هر گرافت یا تعیین هزینه با رویکرد کلی استفاده می‌شود؛ ولی در مواردی دیده‌ایم که مراکز کاشت مو براساس هر تار مو قیمت می‌دهند. هر گرافت یا واحد فولیکولی شامل یک تا پنج تار مو یا به طور متوسط شامل ۲ تار مو است. برخی از جراحان و مراکز برای این که هزینه‌های کاشت مو را پایین‌تر جلوه بدهند، قیمت را به ازای هر تار مو تعیین می‌کنند. این مورد در مراکز کاشت موی خارج کشور بیشتر دیده می‌شود. حواستان باشد که اگر هزینه‌ها براساس تار مو اعلام شده است، برای محاسبه‌ی قیمت هر گرافت باید هزینه را دوبرابر کنید.

نصف کردن گرافت‌ها

در زمان کاشت مو گاهی لازم می‌شود که گرافت‌ها به اندازه‌ی کوچکتری تبدیل کنیم تا خط رویش شما طبیعی‌تر دربیاید. مثلاً یک گرافت ۴ تار مویی را به گرافت‌های تک تار مویی یا ۲ تار مویی تبدیل می‌کنیم تا زیبایی خط رویش جدید را بهبود ببخشیم. این یک تکنیک خوب و کاملاً حرفه‌ای است.

اما مشکل جایی است که برخی از جراحان این کار را به شکل روتین انجام می‌دهند. یعنی مثلاً جراح ۵۰۰ گرافت را از بانک موی شما بر می‌دارد، آن‌ها را به ۸۰۰ گرافت تبدیل می‌کند و در ناحیه‌ی گیرنده می‌کارد. در انتهای کار هم هزینه‌ی ۸۰۰ گرافت را از شما می‌گیرد. متاسفانه این اتفاق را زیاد می‌بینیم. بهترین راه برای پیشگیری از این دست مسائل این است که به مراکز معتبر و قابل اعتماد کاشت مو مراجعه کنید.

آماده سازی و تعیین هزینه کاشت موبالابردن قیمت در اتاق عمل

یکی دیگر از تله‌های قیمت‌گذاری این است که پزشک پیش از عمل تخمین پایین‌تری از تعداد گرافت‌های مورد نیاز به شما می‌دهد. مثلاً می‌گوید که برای شما ۴۰۰ گرافت کافی است. سپس در اتاق عمل به شما اعلام می‌کند که باید برای پر کردن برخی نواحی، می‌بایست ۲۰۰ گرافت دیگر هم برداشت کنند. ۹۹٪ درمان‌جویان به دلیل شرایط خاص اتاق عمل می‌پذیرند و نهایتاً هزینه‌ی کاشت مو برای آن‌ها براساس ۶۰۰ گرافت محاسبه می‌شود نه ۴۰۰ گرافت.

اگر احساس می‌کنید تخمین پزشک از تعداد گرافت‌های مورد نیاز شما کمتر از چیزی است که باید باشد، با یک یا چند مرکز کاشت موی دیگر نیز مشورت کنید تا مطمئن شوید. همچنین کمی پایین‌تر در همین مقاله معیار نوروود را معرفی کرده‌ایم که تخمینی کلی از تعداد گرافت‌های مورد نیاز به شما می‌دهد.

یک ضرب‌المثل روسی

یک ضرب المثل روسی معروف هست که می‌گوید:« هنوز آن‌قدر پولدار نشده‌ام که جنس ارزان بخرم.» نکته‌ی نهفته در این ضرب المثل، داشتن «نگاه بلندمدت» در زمان هزینه کردن است. اگر شما یک جنس باکیفیت بخرید (که قاعدتاً گران‌تر است)، زمان بیشتری برایتان کار می‌کند، دردسرهای کمتری دارد، هزینه‌های جانبی‌اش (مثل تعمیرات) کم‌تر است و خلاصه در بلندمدت نسبت به خرید اجناس ارزان (و کم کیفیت) به‌صرفه‌تر است.

این را می‌دانیم که مهم‌ترین محدودیت برای بسیاری از درمان‌جویان، بحث‌های اقتصادی و هزینه‌های آن است. ولی در مورد کاشت مو باید نگاهی بلندمدت و منطقی داشته باشید. درمان‌جویانی را دیده‌ایم که به خاطر تفاوت قیمت چند صد هزار تومان، به ارزان‌ترین مرکز کاشت مو مراجعه کردند، جراحی نامطلوبی انجام دادند و نهایتاً چند میلیون تومان ضرر کرده‌اند.

اگر مرکز کاشت مو استانداردهای لازم را نداشته باشد، جراحی به خوبی انجام نشود، تجربه‌ی تیم کاشت پایین باشد و گرافت‌ها را حیف و میل کنند و از همه مهم‌تر جراح از هنر و تجربه‌ی لازم برای کاشت مو برخودار نباشد، نتیجه‌ی کاشت مطلوب نخواهد بود. در این شرایط ممکن است برای جبران مافات، نیاز به جراحی دیگری داشته باشید و با در نظر گرفتن هزینه‌ی جراحی قبلی، روی هم رفته کلی پول خرج کرده‌اید. در برخی موارد هم نتایج جراحی آن‌قدر بد است، که هیچ کاری نمی‌توان برایش کرد و درمان‌جو موهای سر خود را به کلی از دست می‌دهد.

نتایج کاشت مو دائمی است

باید بدانید که کاشت مو مثل تزریق بوتاکس یا ژل نیست که اگر از نتیجه‌ی آن خوشتان نیامد، چند ماهی صبر کنید و همه چیز به حالت اول برگردد. خیر اصلاً این طور نیست. جایِ گرافت‌هایی که از بانک مو برداشت می‌شود تا آخر عمر خالی می‌ماند و دیگر فولیکولی جایگزین آن‌ها نمی‌شود. همچنین موهایی که در محل‌های کم‌مو و طاس کاشته می‌شوند، تا آخر عمر سرجایشان می‌مانند و رشد می‌کنند. پس حواستان باشد که کاشت مو یک درمان دائمی است و خطاهای ناشی از برنامه‌ریزی، طراحی و اجرای کاشت مو به سختی اصلاح می‌شود یا قابل اصلاح کردن نیست.

نتایج کاشت مو تا یکسالعوامل موثر بر هزینه‌های کاشت مو

عوامل زیادی بر هزینه‌ی نهایی کاشت مو تاثیر می‌گذارند و در این بخش سعی کردیم به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کنیم. بیشتر مواردی که در ادامه می‌خوانید، در برآورد قیمتی که به شما اعلام می‌شود لحاظ شده‌اند و اینطور نیست که به صورت جداگانه فاکتور بشوند.

دستمزد جراح

هرکس که در کار خود ماهرتر باشد، قاعدتاً دستمزد بالاتری دارد. برای جراحان نیز همین طور است و هزینه‌ی کاشت مو توسط جراحان حرفه‌ای‌تر، بیشتر است. مهارت و تجربه‌ی جراح در کاشت مو احتمالاً مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در رسیدن به یک کاشت موی موفق است.

اول باید بدانید که کاشت مو عملی هنرمندانه است و باید با ظرافت خاصی انجام بگیرد. یک جراح خوب و با تجربه به نحوی خط رویش و الگوی کاشت مو را طراحی می‌کند که توزیع مو یکدست و طبیعی به نظر برسد.

دوم این که همه‌ی فولیکول‌های موجود در بانک مو، کیفیت لازم برای کاشت مو را ندارند. چون بیشتر فولیکول‌های سازنده‌ی مو در ناحیه‌ی پشت سر ما نسبت به ریزش مقاوم هستند، از این ناحیه به عنوان بانک مو استفاده می شود. باید بدانید که برخی از فولیکول‌های این بخش نسبت به ریزش حساس‌اند و اگر برای کاشت مو استفاده شوند، امکان ریزش وجود دارد. مهارت و دانش جراح به او کمک می‌کند تا بهترین فولیکول‌ها را انتخاب کند.

سوم تبحر و تجربه‌ی جراح باعث می‌شود که از حداقل گرافت‌ها برای کاشت استفاده کند. این اتفاق دو مزیت بزرگ دارد: یک این که تا حدی هزینه کاشت مو را کاهش می‌دهد و دو این که باعث می‌شود ذخایر بانک موی شما به هدر نرود.

برداشت بهینه‌ی فولیکول‌ها بسیار مهم است؛ چون:

  • اگر فولیکول‌ها یا گرافت‌های زیادی از بانک مو برداشته شود، پشت سر دچار طاسی می‌شود.
  • اگر گرافت‌ها در فواصل نزدیک به هم برداشت شوند، خطر ایجاد اسکار و بدشکل شدن زخم وجود دارد.
  • شاید بعد از کاشت مو، روند ریزش مو در شما ادامه پیدا کند و چندین سال بعد نیاز به ترمیم مجدد داشته باشید. اگر ذخایر بانک مو به طور کامل استفاده شوند، دیگر امکان ترمیم وجود نخواهد داشت.

تعداد گرافت‌ها

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، پایه‌ی تعیین قیمت کاشت مو براساس تعداد گرافت است. تعداد گرافت یک ایده‌ی کلی از مدت زمان عمل جراحی و دشواری کار به جراح می‌دهد و او می‌تواند با در نظر گرفتن روش کاشت مو، تخمین قیمت مناسبی به شما ارائه دهد.

برای تعیین تعداد گرافت‌های مورد نیاز باید وضعیت موهایتان توسط پزشک یا کارشناسان کلینیک بررسی شود؛ ولی برای این که ایده‌ای کلی در مورد آن داشته باشید، می‌توانید از  استفاده کنید. به کمک این راهنما می‌توانید ببینید با توجه به میزان و الگوی طاسی، به چند عدد گرافت نیاز دارید.

معیار نوروود

الگوی طاسی کاشت موی جلوی سر کاشت مو در فرق سر
IIa ۸۰۰ تا ۱۴۰۰
III ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰
IIIvertex ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ + ۱۰۰۰
IIIa ۱۴۰۰ تا ۱۸۰۰
IV ۱۶۰۰ تا ۲۲۰۰ + ۴۰۰
IVa ۱۸۰۰ تا ۲۴۰۰
V ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ + ۳۰۰
Va ۲۲۰۰ تا ۲۸۰۰
VI ۲۴۰۰ تا ۳۰۰۰ + ۴۰۰
VII ۲۵۰۰ تا ۳۲۰۰ + ۴۰۰

از لحاظ تکنیکی توصیه می‌شود که در ابتدا کاشت موی جلوی سر بدون کاشت موی فرق سر انجام شود و بعداً اگر نیاز بود، طی یک جلسه‌ی کاشت موی دیگر، ناحیه‌ی فرق نیز کاشته شود. این موضوع به‌خاطر استفاده‌ی بهینه از گرافت‌های کاشت مو است. چون معمولاً پر کردن فرق سر به تعداد زیادی گرافت نیاز دارد و ممکن است با کاشت فرق، دیگر گرافتی برای ترمیم‌های آینده باقی نماند. البته کاشت مو در فرق سر به صلاح‌دید پزشک و نظر شما بستگی دارد.

روش کاشت مو

روش‌ها در طول مدت جلسه‌ی کاشت مو موثر هستند. مثلاً در روش کاشت مو FIT فولیکول‌ها به شکل واحدی استخراج می‌شوند و این کار به شدت زمان‌بر است. در مقابل در کاشت مو به روش FUT فولیکول‌ها به کمک روش برداشت نواری استخراج می‌شوند که سرعت کار را بالا و دشواری آن را کم می‌کند.

ابزارهایی که در روش‌های مختلف استفاده می‌شوند روی هزینه کاشت مو تاثیر می‌گذارند. مثلاً در روش‌های جدیدتر مثل SUT و MicroFIT از دستگاه‌های بسیار پیشرفته استفاده می‌شود. در مقابل روش‌های FUT و FIT با استفاده از ابزار دستی (مثل تیغ جراحی و انبرک) انجام می‌شود و هزینه‌ی کمتری دارند.

به طور کلی هزینه‌ی کاشت مو (با ثابت در نظر گرفتن تعداد گرافت‌ها و جراح) با کاشت به روش‌‌ MicroFIT از همه گران‌تر و با روش‌های FIT و FUT از همه ارزان‌تر است. روش‌های ترکیبی و کاشت مو SUT نیز گران‌تر از روش‌های پایه و ارزان‌تر از MicroFIT هستند.

هزینه‌های فرعی

علاوه بر هزینه‌های اصلی کاشت مو باید به هزینه‌های فرعی نیز توجه کنید. آزمایش خون و ارزیابی‌های قبل از عمل، هزینه‌ی سفر و اقامت برای کسانی که از شهرهای غیر از تهران مراجعه می‌کنند، محصولات مراقبتی بعد از عمل و دوری از محل کار از جمله‌ هزینه‌هایی هستند که جدا از هزینه‌ی کاشت مو متحمل خواهید شد. هرکدام از این موارد ناچیزند ولی در کنار هم قابل توجه می‌شوند. پس حواستان به این موارد هم باشد.

در اوایل متن اشاره کردیم که کاشت مو یک درمان دائمی است. یعنی یک بار هزینه می‌کنید و تمام. سایر روش‌های درمان ریزش مو (مثل داروها، شامپوها و روش‌های تزریقی) معمولاً نیاز به تکرار دوره‌ای و منظم دارند. در بسیاری از موارد وقتی محاسبه می‌کنیم، هزینه‌ی چند سال استفاده از این روش‌ها با یک کاشت موی کامل برابر می‌شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای ها 23

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید !

اگر این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، عذر ما را بپذیرید !

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت بهبود این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا