اخبار

فولیکول مو چیست ؟

5
(65)

واحد ساختاری و یا سباسه یک فولیکول مو شامل فولیکول مو با یک غده سباسه ضمیمه و عضله راست کننده مو است. فولیکول مو از سطح اپیدرم شروع می شود. برای فولیکول هایی که موهای انتهایی تولید می کنند، فولیکول مو به عمق درم و گاهی اوقات حتی زیرپوست گسترش می یابد.

در همین حال، فولیکول هایی که موهای زائد را تولید می کنند، فقط تا درم شبکه ای فوقانی گسترش می یابند. سه قطعه مهم فولیکول مو بر روی سر یافت می شود: اینفندیبولوم ، ساقه و بخش تحتانی/ زیرین فولیکول (که شامل پیاز است).

بخش اینفندیبولوم قسمت فوقانی فولیکول است. در سطح اپیدرم شروع می شود و تا دهانه مجرای سباسه گسترش می یابد. ساقه، ناحیه بین ناحیه مجرای سباسه و برآمدگی است. برامدگی ناحیه ای از فولیکول های مشخص شده با درج عضله راست کننده مو است. همچنین برآمدگی شامل چندین سلول بنیادی اپیدرمی است که بخشی از غلاف ریشه خارجی و رنگ با CK19، CK15 و CD200 است. در نهایت، بخش زیرین فولیکول مو از برآمدگی تا پایه فولیکول گسترش می یابد. این بخش حاوی پیاز است که حاوی ماتریکس فولیکولی است که در اطراف و بالای پاپیلا ی پوستی قرار دارد.

نوشته های مشابه

پاپیلای پوستی حاوی مویرگ ها است. پاپیلا با ماتریکس تعامل دارد که دارای بالاترین میزان میتوز در اندام هاست. ماتریکس بخشی از فولیکول مو است که در آن ماتریکس کراتینوسیت ها برای شکل دهی به غلاف موی درحال رشد تکثیر می شود. ملانوسیت ها در میان سلول های ماتریکس ترکیب شده اند تا رنگ غلاف مو را ایجاد کنند.

ساختمان فولیکول مو
ساختمان فولیکول مو

غلاف مو متشکل از هسته داخلی شناخته شده به عنوان مدولا است. مدولا توسط قشر احاطه می شود که توده ی مو را تشکیل می دهد. با حرکت به بیرون، یک لایه سلولی تشکیل دهنده کوتیکول غلاف وجود دارد. کوتیکول غلاف در سه لایه قرار دارد که غلاف داخلی (درونی) ریشه را تشکیل می دهند. غلاف داخلی در شکل دهی غلاف مو به هنگام رشد آن از ماتریکس مهم است. غلاف داخلی از خارج به داخل کراتینه می شود و در نهایت در اواسط فولیکول، را در حدود سطح ساقه، متلاشی می شود.

در نهایت، غلاف بیرونی (خارجی) ریشه تمام غلاف مو را محصور می کند. این لایه تحت کراتینه شدن غلاف ریشه قرار می گیرد که در حدود سطح ساقه قرار دارد. غدد سباسه، غده های هولوکرینی هستندکه با فولیکول های مو، به ویژه در مناطق خاصی از پوست مانند چهره ارتباط نزدیک دارند.

این غده ها بر روی فولیکول های مو، به جز در ناحیه ای مانند لب (زیرا لب ها حاوی فولیکول های مو نیستند) باز می شوند، به طوری که به طور مستقیم بر روی سطح مخاطی تخلیه می شوند. هنگامی که غدد سباسه از طریق هورمون هایی مانند آندروژن ها تحریک می شود، غدد سباسه یک سبوم غنی از چربی ترشح می کنند که مو را محافظت می کند و یک مانع آب‌گریز برای پوست می سازد که می تواند به عنوان محافظ عمل کند. عضله راست کننده مو در سطح برامدگی قرار دارند و همچنین به لایه پاپیلاری درم وصل می شوند. در هوای سرد، تحریک سمپاتیک موجب انقباض این عضلات می شود. این باعث می شود که سطح پوست کمی بلند شود و مو راست بایستد که به طور معمول به نام “سیخ شدن مو” شناخته می شود.

ساختار و عملکرد فولیکول مو

چرخه فولیکول مو با سه مرحله مختلف رشد، آناژن، کاتاژن و تلوژن انجام می شود.

1. مرحله آناژن :

مرحله آناژن مرحله تکثیری است، و زمانی رخ می دهد که فولیکول مو یک غلاف موی جدید را شکل می دهد. طول این مرحله می تواند متفاوت باشد. برای مو روی پوست سر، مرحله رشد می تواند 2 تا 6 سال طول بکشد، در حالی که برای ابروها و مژه ها، ممکن است چند ماه طول بکشد تا موها رشد کنند.

این تنها مرحله ای است که در آن بخش زیرین فولیکول مو موجود است. برای تشخیص شروع فاز آناژن، پاپیلای پوستی به سلول های بنیادی اپیتلیال چندتوان داخل برامدگی پیام می فرستمد. هنگامی که این سلول های بنیادی تحریک می شوند، بخش زیرین فولیکول مو می تواند به سمت پایین رشد کند و پیازی در اطراف پاپیلای پوستی ایجاد شود. اکنون، پاپیلای پوستی می تواند به سلول های ماتریکس داخل پیاز برای تکثیر، تمایز و رشد به سمت بالا علامت دهد تا یک موی جدید تشکیل شود.

2. مرحله کاتاژن :

مرحله کاتاژن به عنوان مرحله انتقال یا پسرفت شناخته شده است. همچنین کوتاه ترین مرحله از سه مرحله است و تنها چند هفته طول می کشد. در این مرحله، تقسیم سلولی در ماتریکس متوقف می شود، و بخش زیرین فولیکول مو شروع به پسرفت می کند. در نهایت، بخش زیرین فولیکول دیگر وجود ندارد و پاپیلای پوستی به سمت بالا حرکت می کند تا یک بار دیگر به برامدگی متصل شود. در طول این روند، یک خال مو با یک گره سفید و سخت در انتهای آن تشکیل شده است.

3. مرحله تلوژن

که مرحله استراحت نامیده می شود. خال موها، که عمدتا مرده اند، حفظ می شود. در پوست سر، این خال موها معمولا برای حدود 100 روز نگهداری می شود. در نهایت این موها آزاد می شوند و ریخته می شوند تا فاز آناژن با موهای جدید دوباره شروع شود.

در هنگام تولد، تمام موها در اواسط آناژن شروع می شوند. پوست سر انسان حاوی بیش از 100،000 مو است. در هر نقطه ای از زمان، بیشتر موها (85 تا 95 درصد) معمولا در فاز آناژن یافت می شوند. این موها می توانند حدود 1 سانتیمتر در هر ماه رشد کنند. در عین حال، ریزش مو مستمر است، و افراد به طور متوسط حدود 100 مو در روز از دست می دهند. با شامپو زدن، تعداد موهای از دست رفته می تواند دو برابر شود.

مراحل رشد مو

منبع : خانه سفید

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای ها 65

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید !

اگر این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، عذر ما را بپذیرید !

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت بهبود این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا