مراقبت های بعد از کاشت مو

بهترین حالت رابطه جنسی بعد از کاشت مو

5
(23)

موفقیت در عمل کاشت مو به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این عوامل قبل از عمل و برخی دیگر در حین عمل و بعد از آن بر نتیجه کاشت مو تاثیر می گذارند. بدون شک، انتخاب کلینیک مناسب کاشت موف یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. تخصص پزشک جراح و استفاده از تکنیک های حین جراحی، بخشی از موفقیت درمان را تضمین می کند. اما عوامل بعد از عمل، وابسته به رعایت دستورالعمل ها از جانب بیمار است. به عبارت دیگر، نحوه مراقبت بیمار از گرافت ها بعد از جراحی، تاثیر بسیار مهمی بر نتایج کاشت مو می گذارد.

یکی از اصلی ترین مراقبت های بعد از کاشت مو، مربوط به روابط زناشویی بعد از کاشت مو است. همانطور که می دانید، بعد از پیوند مو لازم است بیماران از فعالیت بدنی شدید اجتناب کنند. زیرا هرگونه تمرین و فعالیت بدنی سنگین می تواند موجب آسیب دیدن گرافت ها شود. رابطه جنسی نیز جزو آن سته از فعالیت هایی است که باید برای مدتی بعد از عمل کنار گذاشته شود.

رابطه جنسی بعد از کاشت مو

فعالیت جنسی بخشی از سرشت انسان است. این عمل یکی از نیازهای ضروری بدن ماست و اجتناب از آن گاهی دشوار است. اما بعد از انجام جراحی کاشت مو، توصیه می شود بیماران برای مدتی از فعالیت جنسی اجتناب کنند تا از گرافت ها محافظت کنند. در حقیقت روابط زناشویی بعد از کاشت مو، برای شما آسیب زا نیست، اما نحوه برقراری این رابطه می تواند روی نتیجه کاشت مو تاثیر بگذارد. اصلی ترین دلیل عدم توصیه به رابطه جنسی در این مدت، به دلیل احتمال وارد شدن ضربه به گرافت ها است. زیرا در طول رابطه زناشویی، طرفین کنترلی بر اعمال خود ندارند و ممکن است با وارد شدن ضربه به موها باعث آسیب دیدن جدی فولیکول ها شوند.

بنابراین، بهتر است برای پیشگیری از بروز خطرات احتمالی و مراقبت از پیوندها، برای مدتی بعد از جراحی از داشتن فعالیت جنسی اجتناب کنید.

عوامل خطر ساز روابط زناشویی بعد از کاشت مو


مدت زمان منع روابط زناشویی بعد از کاشت مو به عواملی همچون جوش خوردن پیوندها و سرعت بهبودی شما بستگی دارد. اما بطور معمول توصیه می شود حداقل 7 تا 10 روز و حداکثر تا 2 هفته بعد از جراحی از فعالیت جنسی اجتناب شود. البته این مدت زمان در بیماران مختلف متغیر است و بستگی به وضعیت پیوندها دارد. بعد از بهبودی نسبی زخم ها و تثبیت شدن گرافت ها بیماران می توانند زندگی جنسی عادی خود را از سر بگیرند.

  • عرق کردن پوست سر

یکی از مهم ترین دلایل منع روابط زناشویی بعد از کاشت مو، احتمال تعریق شدید در نواحی پوست سر است. پوست سر بعد از جراحی حساس و آسیب پذیر است و تعریق زیاد می تواند تاثیر منفی روی پیوندهای کاشته شده بگذارد. به همین دلیل لازم است بیماران تا 2 هفته بعد از جراحی، از انجام ورزش بعد از کاشت مو و سایر فعالیت های سنگین بدنی که موجب تعریق می شود خودداری کنند. از آنجایی که فعالیت جنسی نیز می تواند تعریق را افزایش دهد، لازم است بیماران برای حفاظت از ایمنی گرافت ها در این زمینه احتیاط کنند.

  • فشار و ضربه به پیوندها

در حین رابطه زناشویی به دلیل از دست رفتن کنترل طرفین، ممکن است به پیوندهای کاشته شده ضربه وارد شده و باعث آسیب دیدن فولیکول ها شود. وارد شدن هرگونه فشار و ضربه و لمس گرافت ها بعد از جراحی، می تواند تاثیر منفی روی پیوندها بگذارد. به همین دلیل توصیه می شود تا 2هفته بعد از کاشت مو از رابطه جنسی اجتناب شود. اما در صورتی که پزشک شما تشخیص دهد که روابط زناشویی بعد از کاشت مو مانعی ندارد، بهتر است این عمل با ملایمت و به آرامی انجام شود تا هیچ ضربه و فشاری به موها وارد نشود.

  • افزایش فشار خون به گرافت ها

فعالیت جنسی جریان خونرسانی در سلول ها را افزایش می دهد. بالا رفتن فشار خون می تواند باعث خونریزی زخم ها شده و به گرافت ها آسیب وارد کند. افزایش خونرسانی همچنین می تواند روند بهبودی زخم ها را با کندی مواجه کند.

  • طولانی شدن دوره ریکاوری

بدیهی است که بعد از هر نوع جراحی، یک دوره بازیابی وجود دارد که بیمار باید این مرحله را طی کند. کاشت مو نیز نوعی عمل جراحی است و بعد از پیوند فولیکول ها، بدن نیاز به استراحت دارد تا بتواند دوره ریکاوری را طی کند. برای اینکه این دوره به خوبی سپری شود، باید بدن قوی نگه داشته شود و پوست سر در برابر نفوذ عوامل خارجی محافظت شود. اما فعالیت جنسی نوعی فعالیت فیزیکی خسته کننده است که می تواند دوره ریکاوری را طولانی کند. از این رو توصیه می شود بیماران روابط زناشویی بعد از کاشت مو را تا 2 هفته بعد از جراحی به تعویق بیندازند.

نکاتی که باید حین رابطه جنسی بعد از عمل به آن توجه کنید

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، بعد از کاشت مو باید از وارد شدن ضربه به گرافت ها مراقبت کنید و از مالیدن سر به سطوح مختلف خودداری کنید. بنابراین باید مراقب باشید که در حین فعالیت جنسی فشاری به موها وارد نشود. همچنین لازم است از لمس شن موها توسط شریک خود جلوگیری کنید. پوشیدن و درآوردن لباس در این حین باید با احتیاط انجام شود بطوری که از برخورد لباس با گرافت ها جلوگیری شود.

باید توجه داشته باشید که هرگونه حرکت خشن و ضربه و فشار، می تواند به پیوندها آسیب برساند. بنابراین روابط زناشویی بعد از کاشت مو، باید به آرامی و با ملایمت انجام شود. همچنین بهتر است از تعریق شدید جلوگیری کنید، زیرا عرق کردن می تواند باعث جابجا شدن و آسیب دیدن پیوندها شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای ها 23

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید !

اگر این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، عذر ما را بپذیرید !

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت بهبود این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام همسر بنده 2 هفتست که کاشت مو کرده و دکترش گفته هنوز رابطه جنسی نباید برقرار بکنه
    ایا مشکلی هست از این بابت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا