مراقبت های بعد از کاشت مو

علل ایجاد و نحوه درمان زخم بعد از کاشت مو

5
(14)

افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا برای افزایش زیبایی خود اقدام به کاشت مو می‌کنند. اکثر این عمل‌های زیبایی با موفقیت همراه هستند اما در مواردی نیز این عمل‌ها دارای عوارض هستند. زخم بعد از کاشت مو یکی از رایج‌ترین عارضه‌های پس از عمل زیبایی است و بسیاری از افراد را دچار نگرانی در مورد استفاده از این روش‌های زیبایی می‌کند. واقعیت این است که این عارضه همیشه وجود ندارد و همیشه نیز خطرناک نیست. این مسئله فقط تحت شرایط خاصی ممکن است خطرناک باشد و منجر به عفونت شود. با ما همراه باشید تا توضیحاتی در این مورد در اختیار شما بگذاریم تا نگرانی‌های شما رفع شود.

موها توسط بافت‌های ریزی رشد می‌کنند که به آن‌ها فولیکول گفته می‌شود. این بافت‌های مسئول رشد مو، گاهی سلامت خود را از دست می‌دهند و به همین دلیل فرآیند رشد مو کم می‌شود. در عمل کاشت مو، پزشک چندین فولیکول را از نواحی پرپشت سر به نواحی کم پشت می‌آورد و با ایجاد سوراخ‌هایی در سر، آن‌ها را در داخل سوراخ‌ها می‌کارد.

ایجاد زخم بعد از کاشت مو نیز حاصل همین سوراخ‌ها است. از آن جایی که روش‌های کاشت مو بسیار فراوان هستند، وجود یا عدم وجود این زخم‌ها نیز بستگی به روش درمانی دارد. به عنوان مثل در روش کاشت موی FIT یا SUT زخم چندانی دیده نمی‌شود. ولی مثلا در روش کاشت مو FUT و ترکیبی که از یک باریکه از فولیکول‌ها استفاده می‌شود تا روند کاشت انجام شود. تعداد زیاد سوراخ‌ها و روش کارکرد این نوع عمل زیبایی طوری است که باعث می‌شود سوراخ‌های به وجود آمده درشت شوند و به همین دلیل احتمال این که پس از عمل جای آن‌ها باقی بماند، زیاد است.

زخم بعد از کاشت مو چیست؟

ایجاد زخم بعد از کاشت مو طبیعی حتما برای همه اتفاق نمی‌افتد ولی در اکثر موارد عمل کاشت مو، این زخم‌ها ممکن است با توجه به ویژگی‌های پوست سر افراد به وجود بیایند. با این حال، اغلب با گذشت یک هفته بعد از عمل زیبایی، زخم‌ها از بین خواهند رفت و به هیچ عنوان دیده نمی‌شود. علت این مسئله این است که فولیکول‌های مو در این مدت زمان کوتاه هنوز نتوانسته‌اند با بافت پوست سر همراه شوند. بعد از این که زمان موردنظر طی شد، زخم‌ها به رنگ مشکی در می‌آیند و پوست می‌اندازند.

در این مدت به منظور جلوگیری از عفونت مو بهتر است که 24 ساعت بعد از عمل زیبایی سر خود را طبق توصیه‌های پزشک و با استفاده از شامپوهای مورد تایید دکتر مربوطه بشوید. این مسئله باعث می‌شود که از عفونت بعد از کاشت مو جلوگیری شود.

زخم بعد از کاشت مو

علل ایجاد زخم های بعد از کاشت مو و روش جلوگیری از آن

در بسیاری از عمل‌های زیبایی وجود زخم یکی از عارضه‌های عادی است و ممکن است برای هر کسی پیش بیاید اما در اکثر موارد زخم‌ها، نهایتا تا دو هفته بعد از عمل از بین خواهند رفت. ایجاد زخم به صورت کلی به ویژگی‌های بدن بیماران بستگی دارد. پوست سر یا فولیکول‌های مو برخی از افراد باعث می‌شود که روند بهبود بیشتر از حالت عادی طول بکشد.

احساس خارش روی پوست سر نیز یکی از عارضه‌هایی است که در صورت عدم آگاهی باعث ایجاد زخم روی سر خواهد شد. علت خارش ترشح ماده‌ای به نام هیستامین است که برای برخی از افراد منجر به ایجاد حساسیت می‌شود. برخی از بیماران با خاراندن سر باعث ایجاد زخم روی سر خود می‌شوند و یا اگر زخمی روی سر آن‌ها وجود دارد، آن را دچار التهاب شدید می‌کنند که خطرات بسیار فراوانی را نیز به همراه دارد. پس بهتر است با هر سوزش یا احساس ناراحتی، اقدام به خاراندن سر نکنید.

در صورتی که بیمار پیش از عمل زیبایی به خوبی در این مورد این مسئله آگاه شود، دیگر با هر خارش سر اقدام به دست زدن به سر نمی‌کند و این مسئله باعث می‌شود که پوست سر روند طبیعی بهبود را طی کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای ها 14

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید !

اگر این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، عذر ما را بپذیرید !

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت بهبود این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا