مراقبت های بعد از کاشت مو

چرا موها بعد از کاشت مو دچار ریزش می شوند ؟

5
(34)

امروزه ریزش مو در بین زنان و مردان شایع شده است و بسیاری از افراد از کم تراکمی موهایشان رنج می برند. پیوند موی طبیعی، تنها درمان قطعی ریزش موهاست که بسیاری از افراد برای رهایی از کم پشتی موها به آن روی می آورند. روش های مدرن کاشت مو اغلب شامل برداشتن فولیکول ها از قسمت بانک مو و پیوند زدن آن ها به نواحی کم تراکم است.

چرا ریزش مو بعد از کاشت مو اتفاق می افتد؟

کاشت مو، اغلب به عنوان درمان دائمی ریزش موها شناخته می شود، اما ریزش مو بعد از کاشت مو ممکن است باعث نگرانی برخی از افراد شود. اگر شما هم به تازگی اقدام به کاشت مو کرده اید، ممکن است درباره شوک جراحی چیزهایی شنیده باشید. اما این این شوک چیست و چگونه باعث ریزش موها می شود؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، روش های کاشت مو شامل پیوند زدن موها از ناحیه اهداکننده، به نواحی کم تراکم در جلوی سر است. از این رو، هنگام عمل کاشت مو فولیکول ها از مکان همیشگی خود برداشت شده و به محل جدیدی منتقل می شوند.

طی فرایند پیوند مو، جراح شکاف هایی روی پوست سر ایجاد می کند و سپس فولیکول ها را در مکان جدید قرار می دهد. این فرایند، نوعی عمل ماهرانه است که فقط باید توسط جراح متخصص کاشت مو انجام شود تا موفقیت آن تضمین شود.

اما لازم به ذکر است که ،جراحی کاشت مو هرچقدر هم ماهرانه انجام شود، عاری از عوارض جانبی نیست. ریزش مو بعد از کاشت مو نیز به نوعی عارضه این جراحی محسوب می شود و بخشی از روند ترمیم موها است. به دلیل شکاف ها و جراحت هایی که طی این عمل به پوست وارد می شود، فولیکول ها دچار شوک شده و برای مدت کوتاهی ریزش مو اتفاق می افتد.

ریزش موی ناشی از شوک جراحی، معمولا 2 تا 8 هفته بعد از کاشت مو رخ می دهد و باعث ریزش موقت بخشی از پیوندها می شود. با وجود اینکه ریزش مو بعد از کاشت، یک روند کاملا طبیعی است اما برخی بیماران نگران از دست دادن دائمی موها هستند. در صورتی که بعد از اتمام این مرحله، موها وارد فاز استراحت شده و سپس رشد مجد موهای کاشته شده آغاز می شود.

مسئله مهم این است که این نوع ریزش مو شامل ریزش فولیکول ها نیست، بلکه فقط ساقه موها دچار ریزش می شوند. زیرا فولیکول ها 7 تا 10 روز بعد از جراحی در جای خود تثبیت می شوند و حتی بعد از شوک جراحی نیز سالم باقی می مانند.

هفته اول بعد از کاشت مو
هفته اول بعد از کاشت مو

ریزش بعد از کاشت مو چگونه درمان می شود؟

با وجود اینکه ریزش مو بعد از کاشت مو اغلب موقتی است و بعد از مدتی متوقف می شود، اما ممکن است طی این مدت پزشک برای شما دارو تجویز کند. رایج ترین داروهای بعد از کاشت مو که برای درمان ریزش مو تجویز می شوند، ماینوکسیدیل و فیناستراید هستند.

ماینوکسیدیل، نوعی دارو به شکل محلول است که بصورت موضعی روی موها مالیده می شود. دوز دارو و میزان مصرف توسط پزشک تعیین می شود. این دارو با تحریک فولیکول ها ریزش موها را کاهش می دهد و می تواند به تقویت موها بعد از کاشت کمک کند.

فیناستراید نوعی قرص برای درمان ریزش مو است که اغلب برای آقایان تجویز می شود. این دارو برای خانم ها عوارض هورمونی و جنسی داردف از این رو استفاده از آن برای خانم ها توصیه نمی شود. فیناستراید بعد از 3 ماه مصرف نتایج خود را در درمان ریزش مو نشان می دهد.

همچنین درمان های دیگری نیز برای درمان ریزش بعد از کاشت مو وجود دارند که شامل پی آر پی، مزوتراپی، درمارولر و … هستند. با وجود اینکه این درمان ها ثانویه هستندف اما ممکن است پزشک شما بنابر تشخیص این نوع درمان ها را برای شما تجویز کند.

بعد از اتمام ریزش مو، رشد موهای جدید چه زمانی آغاز می شود ؟

بطور معمول 2 هفته تا 2 ماه بعد از کاشت مو، موها دچار ریزش می شوند. بعد از این مدت فولیکول ها وارد مرحله استراحت می شوند و سپس از ماه چهارم رشد موها آغاز می شود. در ابتدا سرعت رشد موها پایین است و فقط در حد 1 تا 2 میلی متر رشد دارند که با نوک انگشتان این رشد قابل لمس است.

همچنین سرعت رشد موها در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد.  بنابراین، نمی توان برای تمام بیماران یک زمان مشخص برای رشد موهایشان تعیین کرد. اما آنچه که مهم است دائمی بودن رشد این فولیکول هاست.

با وجود اینکه موها در ابتدا سرعت رشد کمی دارند و نازک هستند، اما بعد از گذشت 10 الی 15 ماه، ضخامت و استحکام موها افزایش میابد. اینجاست که می توان نتایج نهایی کاشت مو را مشاهده کرد.

۴ ماه بعد از کاشت مو
۴ ماه بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو برای پیشگری از ریزش مو

اگرچه ریزش مو بعد از کاشت مو در اغلب بیماران اتفاق می افتد، اما با رعایت برخی دستورالعمل ها می توان احتمال بروز آن را کاهش داد. از طریق اجرای توصیه های پزشک و مراقبت از گرافت ها می توان موها را تقویت کرد. وقتی فولیکول ها مستحکم شوند و به خوبی از آن ها مراقبت شود، می توانند مرحله ریزش ناشی از شوک جراحی را به راحتی پشت سر بگذارند. مهم ترین مراقبت های بعد از کاشت مو به شرح زیر است:

  • از دست زدن و لمس کردن موها بعد اجتناب کنید. بسیار مهم است که تا زمان تثبیت شدن گرافت ها از هرگونه تماس دست با فولیکول ها اجتناب شود.
  • پوست سر را مرطوب نگه دارید. برای جلوگیری از خشک شدن محیط سر می توانید از لوسیون یا کرم های مرطوب کننده استفاده کنید. مرطوب بودن پوست سر می تواند به ریخته شدن دلمه های بعد از کاشت مو و درمان جوش ها کمک کند.
  • هنگام خواب سر را در زاویه 45 درجه قرار دهید. برای محافظت از گرافت ها بهتر است بعد از کاشت مو هنگام خوابیدن از 2 بالشت استفاده کنید تا سر در ارتفاع بالاتری قرار بگیرد. این روش علاوه بر کمک به بهبود تورم، می تواند از برخورد بالشت به گرافت ها و کنه شدن آن ها نیز جلوگیری کند.
  • هنگام شستشوی موها حتما از شامپوی مخصوص استفاده کنید و از خراشیدن موها خودداری کنید.
  • داروهای تجویزی را طبق دستور پزشک و در زمان مشخص شده مصرف کنید. از مصرف خودسرانه هرگونه دارو بدون مشورت با پزشک خود پرهیز کنید.
  • برای تقویت فولیکول ها در برنامه غذایی خود از مواد غذایی سرشار از پروتئین و ویتامین ها استفاده کنید.
  • از انجام فعالیت های سنگین و هرگونه ورزشی که منجر به تعریق در پوست سر شود خودداری کنید.
  • از مصرف الکل و سیگار بعد از کاشت مو اجتناب کنید.

جمع بندی :

ریزش مو بعد از کاشت مو، اغلب به دلیل شوک ناشی از جابجا شدن فولیکول ها رخ می دهد. با وجود اینکه 90 درصد بیماران این عارضه را تجربه می کنند، اما مراقبت های بعد از کاشت مو می توانند در این مرحله کمک کننده باشند. در صورتی که بیماران توصیه های پزشک را به خوبی دنبال کنند، می توانند استحکام موها را افزایش دهند تا براحتی از مرحله ریزش بعد از پیوند مو عبور کنند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در کلینیک تخصصی کاشت مو نگارین تماس حاصل فرمایید و از مشاوره کادر مجرب ما بهره مند شوید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای ها 34

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید !

اگر این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، عذر ما را بپذیرید !

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت بهبود این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا