مراقبت های بعد از کاشت مو

توصیه های قبل از کاشت مو

5
(18)

عمل کاشت مو یکی از روش‌های زیبایی است که امروزه کاربردهای فراوانی دارد. بسیاری از افرادی که دچار مشکلاتی از جمله کمبود اعتماد به نفس یا مشکلات پوستی هستند، با این عمل می‌توانند زیبایی و سلامت خود را بهبود ببخشند. کاشت مو عملی خطرناک نیست و در میان عمل‌های زیبایی یکی از کم‌خطرترین عمل‌های جراحی محسوب می‌شود. با وجود این، هر روش درمانی و هر عمل پزشکی دستورالعمل‌هایی دارد که باید انجام دهید. این دستور العمل‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. توصیه‌های بعد از عمل که به عوارض عمل اشاره دارد و توصیه های قبل از کاشت مو که به روش آماده سازی بیمار برای عمل اشاره می‌کند.

در این مطلب از سایت مرکز کاشت موی نگارین قصد داریم مروری بر توصیه های قبل از کاشت مو داشته باشیم. علت این مسئله این است که اگر بیمار در شرایط مساعدی برای شروع عمل نباشد، با خطرات بسیار جدی در حین عمل روبرو می‌شود. پس اگر قصد انجام کاشت مو را در آینده نزدیک دارید، حتما به توصیه‌های ذکر شده توجه کنید و تا پایان مطلب همراه ما باشید.

اهمیت توصیه های قبل از کاشت مو

شاید بسیاری از افراد تصور کنند که اهمیت توصیه های قبل از کاشت مو چندان زیاد نیست. این افراد با تصور این که همیشه در شرایط سلامت قرار دارند، فکر می‌کنند که می‌توانند زیر تیغ جراحی بروند و به سادگی به زندگی عادی برگردند. اهمیت توجه به توصیه های قبل از کاشت مو اگر بیشتر از توصیه های بعد از کاشت مو نباشد، کمتر از آن هم نیست.

مراکز درمانی معتبر که نگران سلامتی بیماران هستند و آن را ارزشمند می‌دانند، همیشه پیش از عمل توصیه‌هایی به بیماران می‌کنند. معمولا بسته‌های آموزشی، کتابچه راهنما یا بروشورهایی در مورد این توصیه در این مراکز یافت می‌شود که به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرند. بسیاری از بیماران البته اقدام به خواندن این توصیه‌ها نمی‌کنند. با این حال، خواندن آن‌ها ضروری است.

بیماری که در شرایط جسمی مناسبی نباشد، هم عملکرد پزشک را مختل می‌کند و هم سلامتی خود را به خطر می‌اندازد. بسیاری از عمل‌های کاشت مو چندین ساعت به طول می‌انجامند و به همین دلیل می‌توان گفت که شرایط جسمی بیماران در چنین عمل‌هایی مهم‌تر نیز هست. علاوه بر این مسئله، برخی از عمل‌های کاشت مو که تهاجمی هستند نیز نیازمند این هستند که بیمار در شرایط جسمانی مناسبی آن‌ها را تجربه کند. در صورتی که بیمار شرایط جسمانی نامساعدی باشد، دارای حالت ضعف باشد یا قوای جسمانی خود را باز نیابد، ممکن است که زیر عمل غش کند، بیهوش شود و یا حتی مشکلات بدتری ایجاد کند.

به همین دلایل است که پزشکان همیشه پیش از عمل نکاتی را به بیماران گوشزد می‌کنند تا همیشه مدنظر داشته باشند. هیچ کس به اندازه پزشکان در زمینه کاشت مو مهارت ندارد و وقتی شخصی با چنین مهارتی این توصیه ها را به بیماران گوشزد می‌کند، حتما باید آن را جدی بگیرند.

توصیه های قبل از عمل کاشت مو

بسیاری از پزشکان و متخصصان این حوزه معتقد هستند که عمل کاشت مو در واقع چند هفته پیش از اجرای عمل شروع می‌شود. اگر چه این توصیه ها کاملا بستگی به نوع عمل دارند ولی بسیاری از پزشکان با توصیه مصرف برخی مواد غذایی، استفاده از شامپوهای مختلف، مصرف دارو و غیره سعی می‌کنند بیماران را چند هفته پیش از عمل آماده کنند. با این حال، اگر از اکثر پزشکان این حوزه سوال کنید، حداکثر زمانی که معمولا برای اجرای توصیه‌های پزشکی مدنظر قرار می‌دهند، دو هفته است. در ادامه مروری گام به گام بر این توصیه‌ها خواهیم داشت تا بدانید که در بازه زمانی پیش از عمل دقیقا باید چه کارهایی انجام بدهید.

توصیه های قبل از کاشت مو

دو هفته قبل از عمل جراحی کاشت مو

شما باید 2 هفته قبل از تاریخ تصمیم گیری خود را برای انجام عمل کاشت مو اجرای توصیه های قبل از کاشت مو را شروع کنید.

یکی از اصلی‌ترین کارهایی که باید قبل از عمل کاشت مو انجام بدهید، تنظیم کردن مسائل کاری است. از آن جایی که شما نمی‌توانید در روز عمل کار کنید، بهتر است که در مورد مرخصی خود فکر کنید و آن را به با مسئولان هماهنگ کنید. توصیه پزشکان در این مورد بسیار متنوع است. برخی از پزشکان به بیمارانی که مشاغل سخت دارند توصیه می‌کنند که ۳ روز قبل از عمل به طور کامل کار نکنند.

با این حال این وضعیت برای دیگران کمتر است. به طور معمول باید حداقل 3 روز مرخصی از کار داشته باشید و در صورتی که روز عمل در آغاز یا وسط هفته باشد، این مسئله حادتر می‌شود چرا که بسیاری از افراد نمی‌توانند در روزهای اول هفته سه روز مرخصی بگیرند. بهتر است که دو هفته پیش از عمل مرخصی خود را رزرو کنید.

هنگام آماده شدن برای جراحی، موهای خود را کوتاه نکنید. پزشک دوست دارد در روز عمل مجدداً موهای شما را ببیند و در ابتدای عمل موهای خود را اصلاح کند.

یک هفته قبل از کاشت مو

یکی از مهم ترین توصیه های قبل از کاشت مو مصرف ویتامین‌ها است. مصرف هر نوع ویتامین B یا E را متوقف کنید. این ویتامین‌ها ممکن است در مکمل‌های مولتی ویتامین وجود داشته باشند و باید از آنها جلوگیری کرد زیرا ممکن است خونریزی را افزایش دهد.

در طول هفته قبل از عمل، داروهای ضد التهابی مانند آسپرین و ایبوپروفن مصرف نکنید. در مورد داروهایی مانند فشارخون، کلسترول و سلامت قلب، باید همچنان طبق تجویز دارو حتی در روز عمل ادامه دهید و منعی برای استفاده از آن‌ها معمولا وجود ندارد. با این حال اگر مشکل قلبی حاد دارید حتما به پزشک در این مورد اطلاع بدهید.

شما باید هرچه سریع‌تر مصرف سیگار را متوقف کنید. استعمال دخانیات باعث تنگی عروق خونی می‌شود که باعث کاهش جریان خون و مواد مغذی به پوست سر می‌شود. بعلاوه، سیگار کشیدن باعث افزایش سطح مونوکسیدکربن در خون می‌شود که ظرفیت حمل اکسیژن سلول‌های خونی را کاهش می‌دهد.

این اثرات بعد از عمل جراحی بر روی بهبود زخم تأثیر منفی خواهد گذاشت و می‌تواند احتمال زخم شدن ناحیه اهدا کننده پس استخراج واحد فولیکول را افزایش دهد. توصیه می‌کنیم حداقل یک هفته قبل از کاشت مو مصرف سیگار خود را متوقف کنید و حداقل به مدت دو هفته پس از انجام این عمل آن را ادامه دهید.

سه روز قبل از کاشت مو

سه روز قبل از عمل کاشت مو، باید مصرف الکل را قطع کنید زیرا این امر می‌تواند بر بهبودی شما تأثیر منفی بگذارد. برای کسانی که به طور مرتب موهای خود را رنگ می‌کنند باید گفت موهای خود را ظرف سه روز قبل از عمل خود رنگ نکنید. استرس مضرترین ماده برای بدن است و بنابراین مهم است که سعی کنید در روزهای منتهی به عمل خود استرس را تا حد ممکن به حداقل برسانید.

صبح قبل از عمل

صبح قبل از عمل یکی از اصلی‌ترین بخش‌های پیش از عمل است و توصیه های قبل از کاشت مو در این مورد فراوان هستند. مهم است که در روز عمل صبحانه خوبی بخورید و فعالیت شدید بدنی انجام ندهید زیرا باید در آماده سازی برای درمان خود تا حد امکان خوب عمل کنید. در صورتی که بدن شما آرامش داشته باشد، بهتر می‌توانید در حین عمل خونسردی خود را حفظ کنید. همچنین می‌توانید عمل خوبی را در این صورت پشت سر بگذارید.

صبح دوش بگیرید و به آرامی موهای خود را بشویید. موهای خود را بعد از دوش خشک کنید و هیچ گونه اسپری مو، ژل یا سایر محصولات زیبایی مو را استفاده نکنید. وقتی وارد مرکز کاشت مو نگارین می‌شوید، هیچ چیزی نباید روی موهای شما وجود داشته باشد. موهای شما باید در حالت طبیعی باشند تا پزشک عمل کاشت مو را انجام بدهد. همچنین این نکته را مدنظر داشته باشید که در روز جراحی ادکلن یا عطر مصرف نکنید. این مسئله باعث مختل شدن عمل جراحی خواهد شد.

صبح قبل از عمل کاشت مو

ساعاتی قبل از عمل

مهم‌ترین توصیه‌ها بدون شک مربوط به ساعات پیش از شروع عمل است. در روز انجام عمل خود لباس‌های گشاد و راحت بپوشید. در حین عمل جراحی پیراهن خود را برداشته و لباس جراحی می‌پوشید. از آنجایی که حین عمل کاشت سر باید زیر دست پزشک قرار بگیرد، استفاده از هر پوششی که موهای سر را بپوشاند ممنوع است. خواه این پوشش یک روسری باشد، خواه یک تل سر و یا یک کلاه. به هیچ عنوان چنین وسایلی را با خود زیر دست پزشک نبرید. حتی در صورتی که چنین پوشش‌هایی با خود به همراه داشته باشید، احتمالا بعد از عمل ممکن است از آن‌ها استفاده کنید که باعث خونریزی سر شما خواهد شد چرا که سر بانداژ است.

آخرین و مهمترین کاری که باید صبح عمل کاشت مو انجام دهید این است که یک صبحانه کامل و سالم میل کنید. صبحانه‌ای میل کنید که پر از پروتئین و کربوهیدرات‌های سالم باشد. این مسئله باعث خواهد شد که بدن شما در حین عمل به خوبی عمل کند. همچنین واکنش مثبتی داشته باشد.

مصرف غذا در روز قبل از عمل نیز بسیار مهم است. اگر غذایی مصرف کنید که بدن با آن‌ها ناسازگار است ممکن است که حین عمل با حالت تهوع روبرو شوید. جدای از این مسئله از آن جایی که باید چند ساعت بی‌حرکت زیر دست پزشک باشید، امکان استفاده از سرویس بهداشتی بصورت مداوم وجود ندارد. غذاهای مصرفی خود را طوری تنظیم کنید که به این نوع مشکلات بر خورد نکنید و پزشک نیز حتما این مسئله را به شما گوشزد خواهد کرد. سعی کنید غذایی مصرف کنید هم که هم برای بدن مفید باشد و به خوردن آن علاقه دارید.

توصیه های خاص قبل از کاشت مو

موارد گفته شده بالا را معمولا پزشکان به گوش شما می‌رسانند و برای اکثر افراد پاسخگو خواهد بود. با این حال، بسیاری از افرادی که شرایط خاص جسمی و روحی دارند، نیازمند اجرای توصیه‌های بیشتری هستند. به همین دلیل در ادامه مروری بر برخی از توصیه‌هایی خواهیم کرد که ممکن است فقط در مراکز معتبر با آن‌ها روبرو شوید و در اکثر مراکز درمانی به دلیل این که تصور می‌کنند شرایط بدنی و روحی افراد شبیه به هم هستند، از گفتن آن‌ها چشم پوشی کنند.

دوری کردن از استرس

استرس یکی از بدترین مواردی است که ممکن است روز عمل شخص را آزرده کند. استرس شاید در ظاهر خطرناک نباشد ولی از بسیاری از فعالیت‌ها، غذاها و داروها مضرتر است. به همین دلیل است که پزشکان خبره همیشه سعی می‌کنند که پیش از عمل و حین انجام توصیه های قبل از کاشت مو، به بیماران آرامش بدهند.

یکی از مضرات استرس

استرس علاوه بر این که روی بدن اثر منفی می‌گذارد، باعث خواهد شد که بدن به کاشت مو دیرتر جواب بدهد. این فقط یکی از مضررات استرس است. همچنین استرس باعث خواهد شد که برخی از بیماران در حین عمل دست به کارهای عجیبی بزنند. به عنوان مثال، حرکات غیرعادی، لرزش بدن، حتی تکان‌های عجیب، گریه و این نوع حرکات برای هیچ پزشکی قابل قبول نیست و سریعا عمل را به محض دیدن چنین حرکاتی از بیمار قطع خواهد کرد چرا که می‌داند بیمار در شرایط مناسبی نیست و هر آن خطر رخ دادن یک اتفاق بد وجود دارد.

عمل کاشت مو عملی است که نیاز به دقت و ظرافت فراوانی دارد. ماهرترین پزشکان نیز نیازمند این هستند که بیمار حین عمل تکان نخورد. در روش‌هایی که با استفاده از پانج فولیکل‌های مو برداشته می‌شوند، هر گونه تکان خوردن بیمار باعث آسیب زدن به فولیکل‌های دیگر مو می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین توصیه های قبل از کاشت مو این است که به هیچ عنوان سعی نکنید با استرس وارد جلسه عمل بشوید. عمل کاشت مو یک عمل بی‌خطر است و قرار نیست که در حین این عمل اتفاق بدی بیفتد. به همین دلیل بهتر است که آرامش خود را حفظ کنید و در صورتی که مشکل استرس دارید، ابتدا برای حل آن به روانشناس مراجعه کنید.

مصرف دخانیات

استفاده از دخانیات نیز یکی از بدترین کارهایی است که یک بیمار می‌تواند پیش از عمل کاشت مو انجام بدهد. دخانیات فقط مختص به سیگار نیست. مصرف مواردی مانند قلیان نیز بسیار خطرناک خواهد بود. اگر به مصرف این مواد عادت دارید، بهتر است که هر چه زودتر مصرف آن‌ها را کنار بگذارید. علت این مسئله این است که علاوه بر این که سلامتی شما به خطر می‌افتد، ممکن است که در فرآیند بعد از عمل و یا حین عمل این مسئله از لحاظ ذهنی نیز به شما فشار بیاورد. بسیاری از افرادی که به طور مداوم سیگار مصرف می‌کنند، نمی‌توانند چند ساعت را بدون مصرف سیگار صرف کنند.

همچنین فرآیند رشد فولیکول‌های مو با مصرف این مواد دیرتر آغاز خواهد شد. نمی‌توان گفت که این فرآیند متوقف خواهد شد ولی هر چقدر بدن شما شرایط طبیعی داشته باشد و از مصرف مواد غیرعادی دورتر باشد، بدون شک کاشت مو نتیجه سریع‌تر و بهتری خواهد داشت.

مصرف نوشیدنی‌های الکی را نیز باید کنار بگذارید. برخی از این نوشیدنی‌های الکی اثر بلندمدت دارند. از آن جایی که قرار است در حین عمل از بی‌حسی موضعی استفاده کنید و نمی‌توانید رانندگی انجام بدهید، مصرف این مواد باعث خواهند شد که نتوانید از نظر جسمی و روانی در حالت مساعدی باشید. همچنین بر روی انعقاد خون تاثیر گذاشته و موجب خونریزی بیشتر می شود.

همراه داشتن یک دوست یا فامیل

درست است که در عمل کاشت مو، بستری نخواهید شد و می‌توانید چند دقیقه بعد از عمل محل کلینیک را ترک کنید. با این حال، حتما باید شخصی را همراه خود بیاورید تا شما را به خانه برساند. در عمل‌های کاشت موی جراحی مانند روش های کاشت موی ترکیبی ممکن است که بعد از عمل به علت مصرف داروهای تکسین دهنده، کمی احساس گیجی کنید. داشتن همراه باعث خواهد شد فرآیند بعد از عمل را به خوبی طی کنید و به راحتی به خانه برسید تا استراحت کنید. سر بعد از عمل بسیار تحریک پذیر است و بهتر است که بسیار مواظب آن باشید.

تداخل دارویی

تداخل دارویی یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی است که تا بعد از عمل نیز همراه بیمار خواهد بود. مصرف هر گونه دارو پیش از عمل باید طبق اصول و دستورالعمل‌هایی باشد که پزشک تعیین می‌کند. نمی‌توان گفت که مصرف همه داروها ممنوع هستند. با این حال، مصرف اکثر آن‌ها برای شما خطراتی را به همراه خواهد داشت.

پنهان کردن داروهای مصرفی از پزشک برای بیمار هیچ سودی نخواهد داشت چرا که این بیمار است که قرار است تحت عمل جراحی قرار بگیرد. واقعیات را بدون ترس بگویید. بدترین حالت این عمل شما به تعویق خواهد افتاد ولی بهتر از آن است که توصیه های قبل از کاشت مو را جدی نگیرید.

اگر از رقیق کننده خون مانند پلاویکس (Plavix)، کومادین (Coumadin) و هپارین (Heparin) استفاده می‌کنید آن را به پزشک اطلاع بدهید زیرا این داروها می‌توانند در بهبودی شما اختلال ایجاد کنند و پزشک مجبور است عمل را در این صورت قطع کند. اگر از داروهایی مانند Propranolol استفاده می‌کنید، به پزشک خود اطلاع بدهید. پزشک باید در مورد همه داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع داشته باشد تا بتواند بهترین تصمیم را بگیرد. چیزی را از پزشک مخفی نکنید زیرا فقط سلامتی خود شما تهدید می‌شود. اگر سابقه بیماری دارید، آن را نیز به پزشک اطلاع بدهید تا تشخیص دهد که عمل امکانپذیر است یا خیر.

فعالیت‌های بدنی سخت

در صورتی که ورزشکار هستید و یا به طور منظم وقت خود را صرف ورزش و یا فعالیت‌های سخت می‌کنید، بهتر است که بدانید فعالیت بدنی سخت فرآیند عمل را مختل می‌کند. علت این مسئله بیشتر جسمی است. اگر قرار است که ورزش‌هایی مانند دو یا وزنه برداری را انجام بدهید و سپس عمل کاشت مو انجام بدهید، بدن شما در حین عمل ضعیف خواهد بود.

تا هفته‌ها بعد از عمل نیز باید از این نوع فعالیت‌ها دوری کنید تا هم پوست سر شما کشیده نشود و هم فرآیند رشدها به خوبی صورت بگیرد. توصیه پزشکان معمولا این است که یک هفته قبل از عمل، میزان ورزش خود را کم کنید و سه روز قبل از عمل به طور کامل آن را متوقف کنید.

مصرف مکمل های ورزشی ممنوع
مصرف مکمل های ورزشی ممنوع!

مکمل‌های ورزشی

در صورتی که از مکمل‌های ورزشی استفاده می‌کنید، مصرف آن را نیز باید قطع کنید. علت موقف کردن مصرف این مکمل‌ها این است که باعث تداخل دارویی و همچنین اثرات جانبی بعد از عمل خواهند شد. بسیاری از ورزشکاران بدون دانستن این نکته عمل کاشت مو را انجام داده‌اند و با بی‌توجهی به توصیه های قبل از کاشت مو با خونریزی شدید در حین عمل یا اثر نکردن داروها مواجه شده‌اند.

مکمل‌های ورزشی یکی از موادی هستند که فرآیند عادی بدن را دچار تغییر می‌کنند. حتی ممکن است که اتفاقات بدتری نیز برای بیمار در صورت قطع نکردن این داروها بیفتد.به صورت کلی عمل را بهتر است که در شرایط طبیعی انجام بدهید و انجام هر عملی که وضعیت شما را از حالت زندگی عادی یک شخص دور کند، ممنوع محسوب می‌شود. با این حال، حتما قبل از عمل آن را به اطلاع پزشک برسانید.

خلاصه مطلب

در این مطلب نگاهی به توصیه های قبل از کاشت مو داشتیم و متوجه شدیم اهمیت این توصیه‌ها در چیست و چرا بیماران باید حتما آن‌ها را رعایت کنند. بدون شک عمل کاشت مو یکی از موثرترین روش‌های دنیا برای افزایش رشد مو است و هیچ روشی در دنیا نمی‌تواند با آن رقابت کند. با این حال، تاثیر این روش زمانی خواهد بود که بیمار عمل را به خوبی انجام بدهد. انجام عمل در شرایط خوب فقط در صورتی امکانپذیر است که بیمار از لحاظ بدنی و از لحاظ ذهنی در شرایط مساعدی باشد.

در صورتی که بیمار نتواند شرایط مساعدی پیش از عمل داشته باشد، بهتر است که با پزشک صحبت کند تا عمل را به تعویق بیاندازد. عمل در شرایط مساعد نه تنها نمی‌تواند زیبایی بیمار را برگرداند، بلکه باعث خواهد شد که سلامتی بیمار نیز از بین برود. تنها در صورتی که بیمار توصیه های قبل از کاشت مو را جدی بگیرد، هم زیبایی و هم سلامت را پس از عمل برای خود به ارمغان آورده است.

در انتها توصیه می‌شود که حتما از مراکز متخصص و معتبر در این کار استفاده کنید تا عمل جراحی را بدون هیچ مشکلی انجام دهید. مرکز کاشت موی نگارین یکی از مراکز حرفه‌ای در این زمینه است که می‌توانید عمل کاشت موی خود را بدون هیچ دردسری در این مرکز انجام دهید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای ها 18

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید !

اگر این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، عذر ما را بپذیرید !

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت بهبود این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. عذرمیخوام اگر خانمی در دوره عادت ماهانه باشه میتونه کاشت مو انجام بده؟؟

  2. مرسی از مطالب خوبتون من ورزش کار هستم و میخواستم کاشت مو انجام بدم یه سری سوال داشتم که کاملا برطرف شدند♥

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا