کاشت مو

کاشت مو به روش FIT

5
(2)

ریزش مو، طاسی و کچلی یکی از مشکلات مرسوم بین آقایان و بانوان در کشور ما است. علت این مسئله به نوع تغذیه و ژنتیک افراد برمی‌گردد. شاید بسیاری از افراد با این مسئله مشکلی نداشته باشند ولی عده‌ی زیادی هستند که به خاطر نداشتن موهایی زیبا و پرپشت دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شوند. این مسئله باعث شده که در جمع حضور کمتری پیدا کنند و کیفیت زندگی این افراد را پایین آورده است. با این حال، روش‌های زیادی مانند کاشت مو به روش FIT می‌تواند راه حلی مناسب برای این افراد باشد.

ما در این مطلب قصد داریم مروری بر این روش کاشت مو داشته باشیم و ببینیم که چگونه می‌توان از طریق این روش، به موهایی یکدست و خوش فرم و پرپشت دست یافت. اگر قصد شما برای حل مشکل کچلی و طاسی جدی است، تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا بتوانید پیش از انجام روش‌های کاشت مو در مورد آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید.

کاشت مو به روش FIT چیست؟

روش‌های کاشت موی زیادی در سراسر جهان ابداع شده‌اند که ریشه همگی آن‌ها در اصل یکی است. روش‌هایی که از فولیکول مو برای افزایش رشد موهای مناطق مختلف بدن استفاده می‌کنند، پرکاربردترین نوع این روش‌ها هستند و در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. از میان این روش‎‌ها، کاشت مو به روش FIT را می‌توان یکی از موثرین آن‌ها دانست. این روش کاشت مو، که مخفف یک عبارت انگلیسی با نام “استخراج واحد فولیکول” است، با نام روش FUE نیز از آن یاد می‌شود. با این حال، این دو روش کمی با هم متفاوت نیز هستند.

در واقع FIT یک روش جدید است که از روش FUE استفاده می‌کند ولی تفاوت‌هایی در انجام این دو روش وجود دارد. در هر دو روش، فولیکول‌هایی از اطراف سر برداشته می‌شود و در داخل مناطقی بالای سر(یا هر جایی که قرار است مورد ترمیم قرار بگیرد) قرار داده می‌شود و تنها شکل برداشت آن‌ها متفاوت است.

مراحل انجام کاشت مو به روش FIT

در کاشت مو FIT، پیازهای مو (که در اینجا منظور همان فولیکول مو است) از پشت سر شما با استفاده از پانچ‌های مخصوصی انتخاب می‌شوند. سپس فولیکول‌ها با همان پانچ روی جلوی سر شما قرار می‌گیرند. این روش می‌تواند بطور همزمان بین 500 تا 1000 رشته مو را از پشت سر و یا کنار سر جدا کند تا برای کاشت مورد استفاده قرار بگیرند.

مراحل کاشت مو

نکته مهم در برداشتن موها از سر، میزان و تعداد گرافت های مو است. این گرافت های مو که با نام گرافت نیز شناخته می‌شوند، بخشی حیاتی در رشد مو هستند و اگر مقدار گرافت های خارج شده از یک ناحیه بیش از حد باشد، ممکن است آن ناحیه از سر آسیب ببیند و بعداً زخم شود. به همین دلیل مهارت پزشک می‌تواند یک اصل اساسی در انجام این روش کاشت مو باشد.

نکته مهم دیگر در زمان برداشتن پیوند، جلوگیری از اعمال فشار بر روی ناحیه ریشه مو است. جراح کاشت مو ریشه‌های مو را با استفاده از ابزار پانچ برمی‌دارد. در این حالت، هیچ فشاری نباید روی ریشه مو وارد شود زیرا ممکن است به ریشه آسیب برساند یا ممکن است مو بعد از کاشت به خوبی رشد نکند و عمل بی‌نتیجه باشد.

مراحل کاشت مو را می‎‌توان به سه بخش قبل از عمل کاشت، در حین عمل و بعد از عمل تقسیم بندی کرد. در ادامه خواهیم گفت که بیمار در هر کدام از این مراحل باید چه کارهایی انجام بدهد.

قبل از عمل FIT

پیش از این که عمل کاشت مو را انجام بدهید، باید در جلساتی شرکت کنید تا پزشک، به صورت کامل شرایط شما را مورد بررسی قرار بدهد. این شرایط هم شامل معاینه موها و گرافت های پشت سر می‌شود و هم ناحیه‌هایی که قرار است مو در آن‌ها کاشت شود. در مرحله بعد، هر گونه سابقه بیماری خود را به اطلاع پزشک برسانید تا در این مورد آگاه باشد. برخی از افرادی که علاقمند به انجام این روش کاشت مو هستند، سابقه‌های بیماری خود را پنهان می‌کنند که این مسئله در حین عمل مشکل زا خواهد بود.

همچنین اگر در حال مصرف دارو به شکل مکرر هستید، باید آن را به پزشک بگویید تا بتواند مشخص کند که آیا برای این روش کاشت مو ضرری دارد یا خیر. از آن جایی که بعد از کاشت مو ممکن است برای شما آنتی بیوتیک تجویز شود، امکان تداخل دارویی و ایجاد برخی مشکلات هست. پس بهتر است که واقعیات را با پزشک درمیان بگذارید. پس از این مرحله، در صورتی که پزشک ببیند که مشکلی برای این عمل ندارید (نداشتن زمینه بیماری، عدم مصرف دارو و سلامت موهای پشت یا کنار سر) پزشک برای شما تاریخی را مشخص می‌کند تا در آن تاریخ به کلینیک مربوطه مراجعه کنید و کاشت مو را انجام بدهید.

مراحل کاشت مو FIT

در حالت عادی این عمل درد دارد ولی نیازی به بیهوشی نیست چرا که در زمان کاشت مو به روش FIT بیمار با استفاده از بی‌حسی‌های موضعی درد را احساس نخواهد کرد. پس در حین عمل بیمار کاملا هوشیار است و می‌تواند با پزشک در مورد بایدها و نبایدها حین عمل صحبت کند.

متخصص زیبایی پس از این که داروهای بی‌حسی در بدن بیمار اثر کردند، اقدام به ایجاد سوراخ‌هایی ریز روی سر می‌کند. این سوراخ‌ها معمولا در ناحیه‌ای هستند که رشد موی بسیار مناسبی دارند و همانطور که گفته شد معمولا در ناحیه پشت یا کنار سر هستند. پس از این که سوراخ‌های ریزی توسط سوزن‌های مخصوص اجرا شد، پزشک با استفاده از پانچ‌ها اقدام به برداشتن گرافت های مو می‌کند.

تعداد این گرافت ها بستگی به میزان رشد موی شخص و همچنین ناحیه‌ای دارد که قرار است مو در داخل آن کاشت شود. این گرافت ها وقتی که از سر برداشته شدند، در محفظه‌هایی به صورت موقت نگهداری می‌شوند. بیمار در طی فرآیند عمل، نباید تکان بخورد و باید بی‌حرکت و درازکش بماند تا پزشک بتواند به خوبی فرآیند کاشت مو را پیش ببرد. پس از این که گرافت های مو برداشته شدند، پزشک اقدام به ایجاد شکاف‌هایی در ناحیه دارای کچلی می‌کند. سپس با استفاده از پانچ‌ها، گرافت های مو را در داخل آن قرار می‌دهد.

بعد از این که این بخش نیز تمام شد، پزشک معمولا اقدام به بخیه زدن ناحیه‌ای می‌کند که گرافت ها از آن برداشته شده‌اند. مدت زمان کاشت مو به روش FIT متغیر است و ممکن است از ۵ ساعت تا ۸ ساعت طول بکشد. همه چیز بستگی به بیمار، اندازه ناحیه کاشت و تعداد گرافت های برداشته شده دارد.

بعد از عمل FIT

پس از این که مراحل مورد نظر انجام شد، نیازی به هیچ گونه بستری شدن در بیمارستان یا کلینیک وجود ندارد و می‌توانید مرکز درمانی مورد نظر را به مقصد خانه یا محل کار ترک کنید. با این حال، بهتر است که تا دو روز بعد از عمل، در خانه بمانید و استراحت کنید. چهار الی پنج ساعت (طبق شرایط بیمار) پس از اتمام عمل، اثر داروی بی‌حسی از بین می‌رود و روی سر خود ممکن است که احساس خارش یا سوزش داشته باشید. در چنین حالتی نباید سعی کنید که سر خود را بخارانید. پزشک معمولا پس از عمل کاشت مو به روش FIT قرص‌هایی می‌دهد که می‌توانید برای تسکین درد از آن‌ها استفاده کنید. پس از مصرف داروها درد از بین خواهد رفت و دیگر هیچگونه سوزشی احساس نخواهید کرد.

پس از انجام عمل تا مدت یک روز یا دو روز، از استحمام با آب داغ باید دوری کنید. همچنین در معرض تابش مستقیم و شدید نور خورشید نیز قرار نگیرید چرا که باعث ایجاد قرمزی و سوزش روی سر شما می‌شود. از دست زدن به نقاطی که عمل کاشت روی آن انجام شده نیز باید جدا خودداری کنید.

همچنین باید سعی کنید در حین خواب، محل برداشت گرافت های مو با سطح، کمترین برخورد را داشته باشد. در صورتی که مواردی مانند کبودی، درد شدید، خونریزی یا موارد این چنینی را مشاهده کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید ولی نگران نباشید. بدن برخی از افراد به این روش حساسیت دارد ولی سریعا با تجویز دارو از سوی پزشک، مشکلات ذکر شده رفع خواهند شد.

دوره رشد مو بعد از کاشت مو FIT

کاشت مو در این روش، یک روش کاشت موی بلند مدت است. درست است که پس از دو الی شش هفته، فولیکول‌های مو در داخل سر تثبیت می‌شوند، با این حال، مدت بیشتری باید منتظر بمانید تا موها رشد کنند. در ماه‌های اولیه ممکن است که موهای بیمار به صورت مکرر دچار ریزش شود. این مسئله جای نگرانی ندارد چرا که موها دارند روند رشد خود را طی می‌کنند.

قبل و بعد کاشت مو به روش Fit
نمونه کاشت موی انجام شده در کلینیک نگارین

پس از این دوره، کم کم اثرات کاشت مو به روش FIT نمایان می‌شود. بیمار پس از مدت ۳ تا ۶ ماه (که اصولا شش ماه در نظر گرفته می‌شود)، شاهد رشد موهای خود خواهد بود و میزان ریزش نیز تقریبا به صفر رسیده است. در این مرحله است که عمل کاشت جواب داده و به صورت موفقیت آمیز انجام شده است. در برخی از افراد ممکن است زودتر از موقع مقرر رشد موها آغاز شود و در برخی دیگر از افراد ممکن است این اتفاق دیرتر بیفتد. این مسئله بستگی به بدن بیمار دارد.

در طول این مدت، باید جلسات مشخصی را با پزشک هماهنگ کرده و طبق نظر پزشک (برای برخی‌ها هر ماه و برای برخی هر دو هفته یکبار) باید به مرکز درمانی مربوطه مراجعه کرده تا روند رشد موهای شما مورد بررسی قرار بگیرد.

مزایای کاشت مو به روش FIT

این روش کاشت مو را بی‌شک می‌توان یکی از بهترین روش‌های کاشت مو دانست و این ادعا دلایل فراوانی دارد. اولین دلیل این است که این روش درمانی، زخم و جای بریدگی به جا نمی‌گذارد. تقریبا در اکثر روش‌های قبلی کاشت مو، اثرات زخم بر روی ناحیه برداشته شده گرافت ها باقی می‌ماند. این مسئله باعث شده که بسیاری از افراد علاقمند به این روش باشند.

یکی دیگر از مزایای این روش این است که بسیار کم خطر است و تقریبا بیمار می‌تواند بدون هیچ گونه بیهوشی، بستری شدن، کبودی و عارضه به زندگی واقعی خود برگردد.

 روش FIT روشی است که علاوه بر گردش کاشت مو، روی سلامت بافت سر نیز تاثیر بهینه می‌گذارد. از آن جایی که رشد فولیکول باعث افزایش گردش خون در سر پوست می‌شود، استفاده از این روش تاثیر مثبتی روی پوست صورت نیز خواهد داشت و سطح سلامت آن را بالاتر خواهد برد.

همچنین این روش قابل استفاده برای کاشت مو در ناحیه ریش و سبیل نیز هست. بسیاری از روش‌های کاشت مو برای این بخش‌های صورت مناسب نیستند ولی از آن جایی که روش FIT  یک روش درمانی با میزان تهاجم کم و مناسب برای رشد موها به میزان کم است، به خوبی می‌تواند برای سبیل و ریش نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

آقایانی که دچار مشکل عدم رشد مو در روی صورت هستند، می‌توانند بدون ایجاد هر گونه زخم و عوارض این روش را انجام بدهند. پس از انجام این روش کاشت، زیبایی به صورت افراد برمی‌گردد و این مسئله تاثیر مستقیمی روی اعتماد به نفس افراد دارد. به بیان بهتر، کاشت مو باعث خواهد شد که افراد رضایت بیشتری نسبت به خود و زندگی داشته باشند.

مزایا و معایب کاشت مو به روش FIT

معایب کاشت مو به روش FIT

همانطور که هر روش درمانی دارای معایبی نیز هست، این روش هم معایبی دارد. یکی از ایراداتی که می‌توان به این روش گرفت، اثر بلند مدت آن است. این روش نسبت به روش های دیگر کاشت مو، دیرتر اثر خود را نشان می‌دهد و افرادی که برای داشتن موهایی پرپشت عجول هستند، معمولا از این روش استفاده نمی‌کنند.

از دیگر معایب این روش نسبت به سایر روش‌های کاشت مو می‌توان به هزینه آن اشاره کرد. از آن جایی که تجهیزات به کار رفته در این عمل کاشت بسیار پیشرفته هستند تا خطر آن کمتر باشد، هزینه آن نیز بالاتر می‌رود. همچین استفاده از این روش برای افرادی که سطح وسیعی از سر آن‌ها فاقد مو هست نیز مناسب نیست چرا که هم عمل بهینه نیست و هم هزینه آن بالاتر می‌رود.

هزینه انجام کاشت مو به روش FIT

روش کاشت موی FIT معمولا از لحاظ هزینه گران‌تر از دیگر روش‌های کاشت مو مانند FUT است. با این حال، انجام این روش کاشت مو در کشور ایران نسبت به کشورهای دگیر بسیار ارزان‌تر خواهد بود چرا که هزینه درمان به طور کلی نسبت به کشورهای غربی و شرقی ارزان‌تر است.

هزینه کاشت مو به عوامل مختلفی بستگی دارد. از آن جایی که این عمل معمولا در چند جلسه انجام می‌شود، تعداد این جلسات بستگی به میزان واکنش بدن و شرایط آن دارد و این مسئله روی قیمت انجام این روش کاشت مو اثر می‌گذارد. همچنین نوع تجهیزات و مدت زمان رشد مو نیز روی هزینه این روش کاشت مو موثر است.

اگر قصد شما برای انجام کاشت مو با این روش جدی است، بهتر است که با مرکز کاشت موی نگارین تماس بگیرید تا راهنمایی‌های دقیق‌تری به شما در این زمینه بدهند و بتوانند هزینه تقریبی را با توجه به شرایط و بودجه موردنظر شما تعیین کنند.

کاشت مو به روش FIT مناسب چه افرادی است؟

تقریبا همه افرادی که دارای مشکلاتی مانند ریزش شدید مو، عدم رشد مو، کچلی و غیره هستند، می‌توانند از این روش استفاده کنند و مانعی برای استفاده از آن وجود ندارند. هر کسی که فولیکول‌های موی سالمی در پشت سر یا کنار سر خود داشته باشد، می‌تواند از این روش استفاده کند. تکنیک جداسازی فولیکولار (FIT) برای بیمارانی که مایل به داشتن موهایی کوتاه هستند مناسب‌تر است. همچنین افرادی که مایل نیستند که فولیکول‌های زیادی از بخش‌های دیگر سر خود بردارند نیز بهتر است که از این روش استفاده کنند.

با این حال، برخی از افرادی که بدن آن‌ها سابقه حساسیت و واکنش به کاشت مو دارد، بهتر است که از انجام این عمل کاشت مو خودداری کنند. همچنین افرادی که سابقه بیماری‌های حاد در زمینه پوست و مو دارند نیز بهتر است که به دنبال روش‌های دیگر کاشت مو باشند. در صورتی که جزو این دسته از افراد هستید، بهتر است که با پزشک مختصص در این مورد گفتگو کنید تا راه درست را به شما نشان بدهد.

 کاشت مو FIT از FUE

آسان‌تر است و هزینه کمتری نیز دارد. برای بیشتر بیماران مبتلا به ریزش مو، این روش مناسب است. اما افرادی که پیوند موی طبیعی را برای طاسی می‌خواهند ، باید ترکیبی از تکنیک ها را ترجیح دهند.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب نگاهی به روش کاشت موی FIT انداختیم و دیدیم که مزایای این روش چیست و چرا می‌توان از آن به عنوان یک روش مفید کاشت مو استفاده کرد. کاشت مو به روش FIT  سال‌ها است که اعتبار خود را به عنوان یک روش قابل اعتماد اثبات کرده اما شرط اثرگذار بودن این روش کاشت مو، اجرای آن زیر نظر پزشک متخصص در مراکز معتبر مانند مرکز کاشت موی نگارین است.

این مرکز با تمرکز بر کاشت مو به روش‌های مختلف از جمله FIT، می‌توانند ظرف مدت چندماه موهای شما را برگرداند و سلامت پوست سر شما را افزایش بدهد. این مرکز با در اختیار داشتن جراحان و پزشکان متخصص و همچنین پیشرفته‌ترین تجهیزات و امکانات استخراج و کاشت فولیکل مو، تجربه داشتن صورتی زیبا با موهایی فراوان را به ارمغان می‌آورد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای ها 2

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید !

اگر این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، عذر ما را بپذیرید !

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت بهبود این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام من 21 سالمه و دور موهام تقریبا خالی شده.توی فامیل هم هیچکسی کچل نیست.چجوری بفهمم دلیلش چیه چه ازمایشی میتونم بدم؟؟

  2. با عرض ادب خدمت شما
    من ورزشکار حرفه ای در رشته رزمی هستم و تقریبا سه چهار ماه یکبار در مسابقات حرفه ای شرکت میکنم
    خواستم بدونم اگر کاشت مو انجام بدم تا چه مدت نباید ورزش بکنم و آیا میتونم ورزش سبک داشته باشم؟

  3. اقا من سوالم اینه که وقتی کاشت مو به روش fit انجام دادم کلا 1 روز و 1 جلسه طول کشید درصورتی که داخل اینترنت نوشته بود برای تراکم بیشتر به جلسات بیشتری نیازه ..
    الان موهای من کم تراکم درمیان؟؟؟؟؟ حتی یکی از بستگانمم به همین روش کاشته بود و چند جلسه رفته بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا