مراقبت های بعد از کاشت مو

نحوه رشد موها بعد از کاشت مو

5
(1)

در سال های اخیر ریزش مو شایع شده است و بسیاری از زنان و مردان آن را تجربه می کنند. از این رو، بسیاری از افراد برای درمان قطعی طاسی موها، اقدام به انجام کاشت مو می کنند. نتایج نهایی کاشت مو از اثربخشی بالای این درمان خبر می دهند. یه این معنی که کاشت مو برای بسیاری از بیماران موفقیت آمیز بوده و توانسته است نتایج مورد انتظار آن ها را براورده کند. پیوند مو، علاوه بر اینکه باعث رشد مجدد موها می شود، می تواند اعتماد به نفس از دست رفته شما را بازگرداند.

بسیاری از عزیزان درباره نحوه رشد موها بعد از کاشت مو سوالاتی دارند و می خواهند بدانند سرعت رشد موها بعد از آن چقدر است و چه زمانی به نتیجه دلخواه خواهند رسید؟ از این رو، در این بخش از مطالب وبسایت کلینیک نگارین، به پرسش های شما در این باره پاسخ خواهیم داد.

رشد موها بعد از کاشت مو

همه ما می دانیم که موفقیت در روند هر نوع جراحی در قدم اول وابسته به تخصص پزشک است. کاشت مو نیز از این قاعده مستثنی نیست و مهارت پزشک بخش مهمی از اثربخشی این درمان را تعیین می کند. علاوه بر این، مراقبت های بعد از کاشت مو نیز می تواند روند ترمیم را سرعت بخشد و به رشد موها کمک کند.

اما جدا از این عوامل، رشد مو بعد از کاشت مو، وابسته به طی کردن مراحل چرخه مو است. به عبارتی، حتی بعد از انجام کاشت مو توسط پزشک مجرب و رعایت توصیه ها باید برای دریافت نتایج نهایی صبور باشید. زیرا فرایند رشد فولیکول ها امری زمان بر است و  نباید از کاشت مو انتظار دریافت نتایج آنی داشته باشید.

بعد از کاشت مو چقدر طول می کشد تا موها رشد کنند ؟

بعد از انجام جراحی کاشت مو، شما بلافاصله خط جدید موها را مشاهده خواهید کرد، اما به این سرعت نمی توانید از نتایج نهایی بهره مند شوید. زیرا فرایند رشد موها بعد از جراحی زمان بر است و در زمان کوتاهی بدست نمی آید. همچنین سرعت رشد موها در همه افراد یکسان نیست به همین دلیل فرایندی که شما برای دریافت نتایج نهایی طی می کنید ممکن است متفاوت از دیگران باشد.

بطور معمول رشد اصلی موها بعد از کاشت مو حدود 4 ماه بعد از عمل شروع می شود. به یاد داشته باشید که در هفته های ابتدایی، تغیر اساسی در رشد موها مشاهده نخواهید کرد و لازم است برای دریافت نتایج نهایی صبور باشید. هیچ دکمه جادویی برای سرعت بخشیدن به رشد موها وجود ندارد. بلکه فولیکول ها باید مراحل رشد مو را طی کنند تا به حداکثر رشد بعد از کاشت مو برسند.

چرخه رشد موها بعد از کاشت مو

برای درک چگونگی رشد مو بعد از کاشت ابتدا باید چرخه رشد موها را درک کنید. بطور کلی این چرخه از 3 مرحله تشکیل شده است که عبارتند از:

  • فاز آناژن
  • فاز کاتاژن
  • فاز تلوژن

فاز آناژن : که به عنوان دوره فعال رشد مو شناخته می شود، مرحله ای است که پیاز مو به سرعت شروع به تقسیم می کند و باعث رشد 1 سانتی متری مو در هر 4 هفته می شود. در حالت عادی 90 درصد از موها در مرحله آناژن به سر می برند. این مرحله بطور متوسط 2 تا 7 سال به طول می انجامد.

فاز کاتاژن : بعد از اتمام دوره فعال رشد، موها وارد این فاز می شوند. این مرحله به عنوان یک دوره انتقالی شناخته می شود در این مرحله موها برای مدتی وارد مرحله استراحت می شوند و هیچ رشدی در موها صورت نمی گیرد. این مرحله حدود 3 هفته به طول می انجامد و 1 درصد از کل حجم موها در این مرحله قرار می گیرند.

فاز تلوژن : مرحله ریزش و رشد جایگزین موهاست. در این مرحله موها ابتدا دچار ریزش می شوند و موهای جدیدی شروع به رشد می کنند. این مرحله تا 3 ماه به طول می انجامد و 14 رصد از کل موها در این مرحله قرار می گیرند.

چرا بعد از کاشت مو، موها دچار ریزش می شوند؟

بعد از کاشت مو فولیکول ها دقیقا همین چرخه رشد مو را طی می کنند. یعنی بعد از جراحی موها تا رسیدن به نتیاج نهایی این مراحل را طی خواهند کرد. از این رو ممکن است بیماران مدتی بعد از جراحی ریزش موها را تجربه کنند که کاملا طبیعی است و بخشی از روند ترمیم موها است. این نوع ریزش مو برای مدت کوتاهی اتفاق می افتد و بعد از آن رشد فولیکول های جدید آغاز می شود. ریزش موها در این زمان به دلیل شوک ناشی از جابجاشدن فولیکول ها و عدم دریافت اکسیژن کافی است. اما بعد از جاگیر شدن فولیکول ها و تثبیت شدن در محل جدیدشان این ریزش رفع می شود.

نتایج نهایی کاشت مو چه زمانی نمایان می شود؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، روند رشد موها در همه افراد یکسان نیست و بسته به شرایط فردی متفاوت است. بطور معمول رشد مو بعد از کاشت مو، از ماه چهارم آغاز می شود و به مرور زمان ضخامت و تراکم موها افزایش می یابد. اما نتیجه نهایی کاشت مو بعد از گذشت 10 تا 15 ماه قابل مشاهده خواهد بود. البته این زمان ممکن است برای همه یکسان نباشد. زیرا روند بهبودی افراد بسته به شرایط سلامتی و وضعیت فویلکول ها متفاوت است.

تغییرات رشد موها برحسب تقویم زمانی :

  • هفته اول بعد از کاشت مو : هفته اول بعد از جراحی ممکن است شاهد ریختن دلمه های بعد از کاشت و بهبودی زخم ها و تورم باشید. اما طی این مدت هیچگونه تغییری در رشد موها ایجاد نخواهد شد. زیرا فولیکول ها برای تثبیت شدن نیاز به زمان دارند.
  • هفته دوم بعد از کاشت مو : بطور معمول 1 تا2 هفته بعد از جراحی، فولیکول ها در موقعیت جدید خود تثبیت می شوند. طی این مرحله به دلیل جابجاشدن فولیکول ها، ممکن است ریزش مو اتفاق بیفتد. اما نگران نباشید این ریزش مو کاملا طبیعی است و بخودی خود رفع می شود.
  • ماه سوم تا پنجم کاشت مو : بطور معمول رشد مو بعد از کاشت مو، بعد از گذشت ماه سوم آغاز میشود. طی این مدت موهای جدید ضعیف و نازک هستند، اما با مرور زمان ضخامت بیتشری پیدا می کنند.
  • ماه ششم تا دوازدهم بعد از کاشت مو : این دوره زمان رشد حداکثری موها بعد از پیوند مو خواهد بود. در طی این مدت ضخامت و سرعت رشد موها افزایش پیدا می کند و تغییرات اساسی در بافت موها ایجاد می شود. بنابراین، می توان گفت بعد از گذشت 12 ماه، نتایج نهایی کاشت مو نمایان می شود و حداکثر رشد و تراکم موها اتفاق می افتد. بعد از پایان ماه دوازدهم تغییرات در موها جزئی خواهند بود و دیگر تغییر اساسی در رشد موها رخ نخواهد داد.

برای دریافت نتایج نهایی کاشت مو باید صبور بود. درحالیکه جراحی پیوند مو در طول یک روز انجام می شود، اما نتایج این جراحی زمان بر است و در کوتاه مدت اتفاق نمی افتد. علاوه بر این، سرعت رشد موها در همه افراد یکسان نیست و همه بیماران دوره بهبودی یکسانی ندارند. از این رو لازم است برای دریافت نتایج نهایی رشد مو بعد از کاشت مو صبور باشید.

جهت دریافت مشاوره و یا وقت کاشت مو با کارشناسان ما در کلینیک نگارین در تماس باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای ها 1

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید !

اگر این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، عذر ما را بپذیرید !

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت بهبود این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا