مراقبت های بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو از چه شامپویی استفاده کنیم ؟

4.9
(23)

از لحظه برداشتن باند بعد از عمل کاشت مو، ظرافت و ضعیف بودن پیوندهای مو قابل درک است. بعد از جراحی، فولیکول های جدید نسبت به سایر موها حساسیت بالاتری دارند و براحتی در معرض آسیب قرار می گیرند. زیرا گرافت ها در نتیجه جابجا شدن به موقعیت جدید، ظریف و شکننده شده اند و نیاز به مراقبت دارند. از این رو، این پیوندها برای تثبیت شدن در محل جدید خود نیاز به زمان دارند تا بتوانند خود را بازسازی کنند.

یک تا 2 هفته طول می کشد تا گرافت ها در محل جدید خود ثابت شوند. به همین دلیل در هفته های اول بعد از کاشت مو، فولیکول ها ضعیف هستند. مراقبت های بعد از کاشت مو، بخصوص در هفته های ابتدایی، اهمیت زیادی در حفظ ایمنی فولیکول ها ایفا می کند. بنابراین، لازم است بلافاصله بعد از جراحی، توصیه های پزشک را عملی کنید تا از آسیب دیدن گرافت ها پیشگیری شود.

شامپو مناسب بعد از کاشت مو

استفاده از شامپوی مناسب بعد از کاشت مو، یکی از مواردی است که بیماران باید به آن توجه کنند. بعد از جراحی، به دلیل حساسیت بالای فولیکول ها، لازم است موها با شامپوی مخصوص شستشو شوند. اغلب متقاضیان کاشت مو درباره نوع شامپو و نحوه شستشوی موها اطلاعات کمی دارند، از این رو ما در این بخش از وب سایت کلینیک نگارین، ابهامات شما عزیزان را رفع خواهیم کرد.

بطور معمول 24 ساعت بعد از انجام جراحی، فرایند شستشوی موها آغاز می شود. بعد از پیوند مو، باید استفاده از شامپوی معمولی را کنار بگذارید و از شامپوهای مخصوص برای شستن موهای کاشته شده استفاده کنید. انتخاب نوع شامپو، بستگی به ترکیبات شامپو، میزان PH شامپو و میزان چربی موها دارد. بطور معمول پزشک شما را برای انتخاب شامپو مناسب بعد از کاشت مو راهنمایی می کند.

بهترین شامپو برای شستن موها بعد از کاشت مو، شامپوهایی هستند که فاقد مواد شیمیایی و پارابن هستند و میزان PH آن ها پایین است. از این رو، لازم است بعد از جراحی برای محافظت از گرافت ها، از شامپوهای مخصوص استفاده شود. همچنین لازم است هنگام خرید شامپو به ترکیبات آن توجه شود و از خریدن شامپوهایی که دارای مواد شیمیایی قوی و مضر هستند اجتناب شود تا سلامت فولیکول ها حفظ شود.

شامپو بچه نیز به عنوان جایگزینی برای شامپوهای معمولی محسوب می شود. این شامپوها به دلیل داشتن ترکیبات ملایم، می تواند انتخاب مناسبی برای شستشوی موهای کاشته شده محسوب شود. بنابراین، شما می توانید بعد از پیوند مو، با استفاده از شامپو بچه اقدام به شستشوی موهای کاشته شده کنید.

مدت زمان استفاده از شامپوهای مخصوص بعد از کاشت مو

استفاده از شامپوی مناسب بعد از کاشت مو، باید تا 1 ماه بعد از جراحی ادامه داشته باشد. طی این مدت اجازه ندارید از شامپوهای معمولی استفاده کنند، زیرا ممکن است به گرافت ها آسیب وارد کنند. برخی عزیزان برای استفاده از شامپوهای خود عجله دارند، اما باید بدانند تا زمانی که پزشک صلاح ندانسته مجاز به استفاده از شامپوهای معمولی نیستند.

چه از شامپوهای مخصوص کاشت مو استفاده کنید یا شامپو کودک، باید دستورالعمل های پزشک را دنبال کنید تا بتوانید از فولیکول های جدید محافظت کنید. مهم ترین توصیه ها برای شستشوی موها بعد از کاشت مو به شرح زیر است :

  • ابتدا مقداری از شامپو را در کف دست ها ریخته و مالش دهید تا کف کند.
  • سپس به آرامی دست ها را روی سر مالش دهید تا شامپو به موها منتقل شود.
  • پوست سر را به آرامی ماساژ دهید تا آلودگی ها از کف سر پاک شوند.
  • از انجام حرکات چرخشی و تهاجمی هنگام شستشوی موها اجتناب کنید، زیرا ممکن است باعث آسیب دیدن گرافت ها شوید.
  • هنگام شستشوی موها، از فشار مستقیم آب روی گرافت ها جلوگیری کنید و آب را با فشار ملایم روی موها پخش کنید.
  • برای خشک کردن موها از وسایل حرارتی استفاه نکنید و حتی الامکان اجازه دهید موها در هوای آزاد خشک شوند.
  • همچنین می توانید برای پخش کردن شامپو روی سر، از یک کاسه یا ظرف استفاده کنید و توسط یک اسفنج شامپو را روی موها پخش کنید.

نکته : هنگام شستشوی موها و استفاده از شامپو بعد از کاشت مو از انجام حرکات تهاجمی و مالش دادن موها خودداری کنید. این کار برای محافظت از گرافت ها، در برابر مالش دادن و خراشیدن موها انجام می شود.

چرا باید بعد از کاشت مو از شامپوی مخصوص استفاده کنیم؟

شامپوها دارای ترکیبات مختلفی هستند و از مواد مختلفی تشکیل می شوند. اکثر این شامپوها دارای مقادیر متفاوتی از مواد شیمیایی مختلف هستند که می توانند پوست سر را تحریک کنند. از آنجایی که بعد از کاشت مو، پوست سر بسیار حساس و آسیب پذیر است، انتخاب شامپو مناسب بعد از کاشت مو بسیار حائز اهمیت است.

در صورتی که از شامپوی نامناسبی استفاده کنید، ترکیبات شامپو می تواند باعث تحریک پوست شود و پوست سر را دچار التهاب کند. به همین دلیل، لازم است بیماران از شامپو مناسبی برای شستشوی موها استفاده کنند تا از بروز عوارض پیشگیری کنند.

بعد از کاشت مو، فولیکول ها به مکان جدیدی منتقل می شوند، از این رو حساس و آسیب پذیر هستند و نیازمند توجه هستند. مراقبت های بعد از کاشت مو، می تواند به مقدار زیادی نتایج این جراحی را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو لازم است بیماران برای محافظت از گرافت ها، دستورالعمل های پزشک را مو به مو اجرا کنند تا از آسیب دیدن فولیکول ها محافظت کنند.

شامپو مناسب بعد از کاشت مو و نحوه شستشوی موها نیز از موارد مهمی است که بعد از جراحی باید مورد توجه قرار گیرد. بخصوص در روزهای ابتدایی بعد از پیوند مو، لازم است بیماران با احتیاط و به آرامی موها را شستشو دهند تا گرافت ها صدمه نبینند. بیماران باید برای شستشوی موها، از شامپوهای ملایم و فاقد مواد شیمیایی استفاده کنند تا بتوانند از فولیکول ها در برابر صدمات مواد شیمیایی محافظت کنند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در کلنیک تخصصی کاشت مو نگارین تماس حاصل فرمایید و از مشاوره کادر مجرب این مجموعه بهره مند شوید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید

میانگین رضایت کاربران 4.9 / 5. تعداد رای ها 23

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید !

اگر این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، عذر ما را بپذیرید !

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت بهبود این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا